Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Selgusid Harjumaa tulevaste riigigümnaasiumide potentsiaalsed asukohad

Foto: Postimees/Scanpix

Haridus- ja teadusministeerium soovib Harjumaale nelja aasta jooksul ehitada kuus riigigümnaasiumit. Viimsi vallaga on juba käed löödud. Ministeerium tellis analüüsi, kuhu võiks ehitada ülejäänud viis koolimaja ning sellest lähtuvalt hakatakse läbi rääkima pealinna ümbruse kolme suurema vallaga ning Tallinnaga, kuhu tahetakse ehitada kaks riigigümnaasiumi.

Haridusministeerium andis firmale Geomedia ülesandeks pakkuda välja lisaks juba kokku lepitud Viimsi vallale veel viis kohta Harjumaal riigigümnaasiumide rajamiseks. Analüüs tuvastas, et need viis potentsiaalset kohta võiksid olla Laagri Saue vallas, Tabasalu Harku vallas, Jüri Rae vallas ning Tallinnas langes esimene eelistus Mustamäele Tehnikaülikooli lähedusse ja Kristiinesse Hipodroomi lähedusse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Geomedia analüüsi autor Rivo Noorkõiv selgitas, et kõigepealt uuriti õpilaste arvu, vastavat prognoosi, praegust õpirännet ehk kuhu käiakse kooli ja vaadati ka, millised on ühistranspordi võimalused.

"Selge on see, et koolid peavad olema logistiliselt heades kohtades, sest me ei räägi ühe väikese piirkonna teenindamisest, vaid gümnaasium teenindab ikkagi suhteliselt suurt piirkonda," ütles Noorkõiv.

Haridus- ja teadusministeeriumi koolivõrgu juht Kalle Küttis ütleb, et analüüs ei erine väga ministeeriumi esilagsest plaanist ning andis neile kindlust juurde alustada kõnealuste omavalitsustega läbirääkimisi.

"Muidugi, see on üsna suur väljakutse tekitada riigigümnaasiumid otse Tallinna külje alla, kui Tallinna keskel on eliitkoolid oma tõmbega. Me peaksime tegema nii head koolid, et mõned lastest peaksid siiski enne Tallinna piiri kinni ja jääksid riigigümnaasiumidesse ümber Tallinna," tõdes Küttis.

Rääkides kahest potentsiaalsest riigigümnaasiumist Tallinna linnas, ütleb Küttis, et ministeerium üritaks teha need natukese teistsuguse suunaga, kui on Tallinna kesklinna nn eliitkoolid.

"Võib-olla me räägime siin Mustamäel seosest Tallinna Tehnikaülikooliga, võibolla inserenriõppe eelastmest - katsume leida sellist nišši, mida Tallinnas ei ole. Et me lihtsalt ei konkureeri, vaid toome riigi poolt Tallinnasse juurde," ütles Küttis.

Kahte võimalikku riigigümnaasiumi asukohta Tallinnas analüüsides konsulteeris Geomedia ka Tallinna linnavalitsusega. Nüüd ootab linn abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul, et ka riik alustaks nendega põhjalikke läbirääkimisi hariduse sisu üle.

"Nagu ma olen ka varem öelnud, ei ole meil midagi riigigümnaasiumde vastu. Me soovime teha koostööd, soovime ehitada enda põhikooli võrku lähtuvalt sellest, kui palju me saame riigigümnaasiume Tallinnasse, missuguseid gümnaasiume, aga samas me soovime säilitada ka oma gümnaasiume," ütles Kõlvart.

Kui läbirääkimised omavalitsustega ja muud ettevalmistused õnnestuvad, valmivad Harjumaa kuus uut riigigümnaasiumi 2019. aastaks.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: