Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaitseministeeriumi asekantsler: Norra soomukite tehing sõlmitakse n-ö poliitilise hinnaga

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti ostab Norrast 37 toetussoomukite keret ja täna allkirjastatakse Norras vastav leping, milles kaitseministeeriumi sõnul kirjas n-ö poliitiline hind – 635 000 eurot.

Kaitseministeeriumi asekantsler Ingvar Pärnamä ütles ERRi raadiouudistele, et tehing sõlmitakse nii-öelda poliitilise hinnaga: „Poliitiline hind täna on siis see, et on vaja maksta 635 tuhat eurot maksta nende 37 kere eest, mis me Norrast saame.“

Pärnamäe lisas, et uuena ostes maksaks üks soomuk viis miljonit. „Loomulikult mängib rolli siin vanus – kere keskmine vanus on 15 aastat. Arvestades Eesti riigi võimalusi, on oluline leida kokkuhoiuvõimalusi ka sellistelt projektidelt, mis on väga mahukad.“

Kerede põhjal ehitatakse välja vajalikud toetussoomukid tulevasele soomusmanööverüksusele. Kaitseväe peastaabi kaitseplaneerimise jaoskonna vanemstaabiohvitser kolonelleitnant Kalle Teras ütles „Aktuaalsele kaamerale“, et masinaid saab sisustada vastavalt kaitseväe vajadustele, kuid neile ei paigaldata statsionaarseid relvasüsteeme.

Lahingumasinatele ei panda külge tankitõrjevahendeid või muid relvi, nagu lahingumasinatel tavapäraselt on.

Võrreldes praegu kasutusel olevate Sisudega on uutel soomukitel paremad kaitseomadused, aga oluline on ka see, et nad pääsevad paremini liikuma ja maastikuläbivus on võrdne uute lahingumasinatega.

2014. aasta lõpus sõlmis Eesti Hollandiga lepingu 44 jalaväe lahingumasina CV90 ostmiseks. Norrast ostetavad 15 aastat kasutusel olnud soomukite kered, mis jõuavad Norrast Eestisse käesoleva ja järgmise aasta jooksul.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: