Taastuvenergia koda: pakasega vajamineva energia saaks taastuvenergiast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pildil olev tuulepark asub Aulepas.
Pildil olev tuulepark asub Aulepas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tavapärasest külmemad talveilmad on kergitanud põhjamaade elektribörsil elektrihinda ning suurenenud on nii tarbimine kui elektritootmine. Samas väidab Eesti taastuvenergia koja esimees Rene Tammist, et ka praeguses olukorras oleks Eestis vajaminev elektrienergia võimalik toota taastuvenergiast.

Eile hommikul tootsid Eestis ja Soomes elektrit sisuliselt kõik plokid ja tootmisvõimsused. Ainuüksi Eesti sisene elektritarbimine oli 1500 MW juures, samas oli meil piisavalt elektrit, mida müüa ka Läti ja Soome suunal. Juba mõnda aega on taastuvenergia koda rääkinud, et Eestis on võimalik aastal 2030 hakkama saada vaid taastuvenergiast toodetud elektri ja soojusega, vahendavad ERR-i raadiouudised.

Pilk Eleringi kodulehele näitab, aga seda, et viimastel päevadel on tuulikud panustanud elektritootmisesse 20-30 MW. Seega praegu tuuleenergiale lootes istuksime tõenäoliselt külmas ja pimedas või maksaks meile imporditav elekter märkimisväärselt enam kui 5-6 senti kw/h.

Samas on taastuvenergia koja juhataja Rene Tammist ka praegu kindel, et ka sarnase külma ilmaga saaks Eesti taastuvenergia põhiselt soojaks ja elektriga varustatud. See eeldaks uute taastuvenergia tootmisvõimsuste rajamist, aga ka Muugale pump-hüdroakumulatsiooni rajamist. See taristuprojekt tagaks elektrienergia ka olukorras, kus tuuleenergiat pole.

"Me arvestasime ka siis portfelli hulka sellise energiat salvestava hüdroakumulatsiooni pumpjaama, mis toodab elektrit merevee üles ja alla liikumisel vabanevast energiast. Jaama eesmärgiks on katta elektri tarbimise tippe päevadel, mil tarbimine ületab baaskoormuse salvestades elektrit madala tarbimise ajal ning tootes vajalikku elektrit tipu tundidel," ütles Tammist.

Tammist lisas, et kui tuuleenergia võiks aastal 2030 katta 60% Eestis tarbitava elektri vajadusest, siis ülejäänud peaks tulema koostootmise, päikeseenergia ja biomassi põletamise abil. Tarvis oleks vähemalt kahte suurt avamere tuuleparki ning kaks korda rohkem maismaatuulikuid kui praegu. Samas ilma suure ja mastaapse hüdropumbata Eestit taastuvenergiapõhiseks praeguse salvestustehnoloogia juures muuta ei saa.

"Muutlike taastuvenergia allikate puhul nagu tuuleenergia või päike peab arvestama, et on salvestuslahendused ja täna toimub selles vallas väga kiire arendustöö," rääkis Rene Tammist.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Ando Leppiman ütles, et iseenesest on taastuvenergial põhinev Eesti võimalik, ent küsimus on selle hinnas ja ajas.

"Tänaste elektri turu hindade vastu ja tänaste tehnoloogiliste võimalustega väga palju taastuvenergia uusi võimsusi rajada ei ole võimalik," arvas Leppiman.

Samas märkis ta, et ka fossiilkütuste võimsusi ei ole väga palju võimalik rajada.

"Küll aga, kui me vaatame tulevikuperspektiivi ja mõtleme selle peale, et vähem kui kuu aega tagasi sõlmiti Pariisis kliimakokkulepe, siis eeldus on ikkagi see, et keskkonna saastamist hakatakse rohkem maksustama," lõpetas Leppiman.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: