Eesti eelmise aasta jooksevkonto ülejääk on seni suurim ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raha.
Raha. Autor/allikas: Images Money/Creative Commons

Eesti jooksevkonto ülejääk oli mullu 394 miljonit eurot ehk kaks korda enam kui 2014. aastal ning on seni Eesti ajaloo suurim.

Kuigi ekspordimaht eelmisel aastal kahanes, suurenes jooksevkonto ülejääk eelkõige tänu kaubabilansi saldo paranemisele, teatas Eesti Pank.

Kaubabilansi puudujääk kahanes, kuna impordi kogumaksumus vähenes ehk sisseveetav kütus odavnes, investeerimisaktiivsus vähenes ja kahanes nende importkaupade maht, mida ekspordi tootmisel sisendina kasutatakse.

Kui aasta keskel aeglustus investeerimistulude väljavool peamiselt ühekordsete tegurite tõttu, siis kolmandas ja neljandas kvartalis kiirenes see taas ja hoidis tagasi jooksevkonto ülejäägi hoogsat kasvu.

Neljandas kvartalis vähenes jooksevkonto ülejääk nii aasta kui kvartali võrdluses, mis on kooskõlas Eesti Panga detsembris avaldatud majandusprognoosiga.

Endiselt vinduva ekspordi ning visalt taastuvate investeeringute oludes peaks jooksevkonto jääma tänavu esimesel poolel tasakaalu lähedal või jääma väikesesse puudujääki.

Nõuded välisriikide vastu suurenesid nii neljandas kvartalis kui ka aasta kokkuvõttes rohkem kui kohustused, tänu millele paranes ka Eesti rahvusvaheline netoinvesteerimispositsioon. Aasta lõpu seisuga oli Eesti netoinvesteerimispositsioon –40 protsenti SKP-st ehk nelja protsendipunkti võrra väiksem kui aasta alguses.

Euroopa Komisjon käsitleb rahvusvahelist netoinvesteerimispositsiooni kui üht näitajat, mille abil tuvastada võimalikke tasakaalustamatusi majanduses, ning on tasakaalu ohustavaks piiriks seadnud –35 protsenti SKP-st.

Eesti puhul on üle poole välisinvesteeringutest siia tehtud otseinvesteeringud, mida peetakse väiksema riskiga rahastamisviisiks. Seetõttu ei peaks Euroopa Komisjoni piirväärtust ületava netoinvesteerimispositsiooni pärast Eesti kontekstis liiga palju muret tundma.

Eesti Panga koostatav välissektori statistika hõlmab maksebilanssi, välisvõla arvestust, rahvusvahelist investeerimispositsiooni ja rahvusvaheliste reservide ülevaadet.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: