Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria kurdid kuulutasid välja föderatiivse piirkonna

{{1458214295000 | amCalendar}}
Kurdide esindajad Rmeilanis
Kurdide esindajad Rmeilanis Autor/allikas: Rodi Said/Reuters/Scanpix

Kolm kurdide poolt kontrollitud Süüria põhjaosa piirkonda teatasid täna föderaalsest süsteemist lähtuva autonoomse ala loomisest. Samm astuti hoolimata Bashar al-Assadi juhitud keskvalitsuse ja Türgi valitsuse poolt tehtud hoiatustest.

Otsus kiideti heaks Rmeilani linnas toimunud kurdide konverentsil, vahendas Reuters.

Süüria valitsus teatas koheselt, et kurdide otsusel pole mingit juriidilist ega poliitilist kaalu.

Kolmapäeval Hasakeh' provintsis Rmeilani linnas alanud kohtumisest võtab osa üle 150 delegaadi kurde, araablasi, assüürlasi ja teisi osapooli esindavatest erakondadest.

Kurdiparteid haldavad Süüria põhjaosas kolme "autonoomset valitsust", millel on oma politsei ja haridussüsteem. Kolm kantonit piirnevad Türgiga ning kaks neist - Afrin ja Kobane - asuvad Aleppo provintsis ja üks - Jazire - paikneb Hasakeh' provintsis. Uue kava alusel tahetakse piirkondadega liita hiljuti äärmusrühmituselt ISIS hõivatud alad, ütlesid kurdiametnikud. Uut piirkonda kutsutakse Rojava-Põhja-Süüriaks.

Ametnikud rõhutasid, et uue süsteemi väljakuulutamine pole samm iseseisvumise suunas. "Parim viis Süüria jagamise vältimiseks on luua riigis föderaalne valitsemissüsteem, sest eri poolte vahel on teravad erimeelsused," ütles Demokraatliku Liidupartei (PYD) esindaja Ibrahim Ibrahim.

Süüria valitsus ja peavoolu opositsiooniühendus Läbirääkimiste Ülemkomitee (HNC) on avalikult ja kategooriliselt öelnud, et ei soovi Süüria föderaliseerimist.

USA on praegu vastu, kuid tulevikus võib seisukoht olla ka pooldav

Ameerika Ühendriigid teatasid eile, et Washington on vastu Süüria kurdide ühepoolsele autonoomia välja kuulutamisele, kuid juhul, kui selline föderatiivne lahendus kiidetakse kunagi heaks Süüria elanikkonna poolt, oleks USA selle poolt.

USA on ka varem öelnud, et eelistab olukorda, kus kodusõja tõttu kannatanud riik jääks territoriaalselt terviklikuks. Samas on USA toetanud, sealhulgas otseselt sõjaliselt, Süüria kurdide üksusi, kes võitlevad äärmusrühmitusega ISIS. Olukord on pingestanud suhteid USA ja Türgi vahel, sest viimane on kategooriliselt vastu igasugusele kurdide mõju kasvule Süürias, samuti peab Ankara Süüria kurdide rühmitusi terroriorganisatsiooniks kuulutatud Kurdistani Töölispartei liitlasteks.

"Me ei kavatse tunnustada mingeid isevalitsuslikke, poolautonoomseid tsoone Süürias," ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Mark Toner. "Me oleme väljendanud väga selgelt oma toetust ühtsele ja territoriaalselt terviklikule Süüriale ja me usume, et sellise poolautonoomsete tsoonide loomine praegu oleks sellele otseseks ohuks."

Kui pressikonverentsil küsiti täpsustavalt, kas USA võiks tulevikus toetada Süüria föderaliseerumist, kui selle valiku
langetab lõpuks Süüria rahvas, vastas Toner jaatavalt.

Türgi rõhutas, et toetab Süüria territoriaalset terviklikkust

Türgi välisministeerium teatas eile, et toetab täna Süüria territoriaalset terviklikkust.

Ankara rõhutas, et ühepoolsed sammud föderatsiooni välja kuulutamiseks on ebaseaduslikud ning kehtetud.

Reutersiga rääkinud Türgi ametniku tuleb Süüria valitsemisvorm ning administratiivne struktuur kehtestada kõigi riigi elanike poolt uue põhiseaduse raames.

Türgi on juba pikka aega kartnud Süüria kurdide katseid ülejäänud Süüriast eralduda, sest Ankara hinnangul võib selline stsenaarium tugevdada ka Türgi kurdide separatistlikke pürgimusi.

Samuti süüdistab Ankara Süüria kurdirühmitusi Türgi keskvõimuga sõdiva Kurdistani Töölispartei (PKK) toetamises ning seoses sellega on aeg-ajalt olnud ka üle piiri tulistamist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: