SeaWorld lõpetab mõõkvaalade aretamise
USA teemapargi operaator SeaWorld teatas, et lõpetab vastuolulise mõõkvaalade aretusprogrammi.
Ettevõte teatel tähendab otsus seda, et praegu veeparkides olevad mõõkvaalad jäävad neis n-ö viimaseks põlvkonnaks, vahendas BBC.
SeaWorld on sattunud kriitika alla seoses vangistatud mõõkvaalade väidetava kehva kohtlemisega. Ettevõte on aga öelnud, et tõenäoliselt mõõkvaalad surevad, kui nad vabadusse lasta.
"Nii kaua kuni nad elavad, jäävad SeaWorldi mõõkvaalad meie parkidesse," teatas ettevõte Los Angeles Times'ile.
Varem on SeaWorld kinnitanud, et kaotab järk-järgult mõõkvaalade etendused.
SeaWorldil on üle USA 12 teemaparki. Vaalade etendused on kesksed osad kolmes pargis - Californias, Floridas ja Texases.
USA loomakaitseorganisatsioon HSUS tegi SeaWorldiga koostööd uue kursi väljatöötamiseks ja märkis, et hiljutine otsus näitab, et mõõkvaalade etenduste aeg lõpeb.
Loomade õiguste eest võitlev Peta ütles BBC-le, et SeaWorld peaks kõik oma mõõkvaalad vabastama meretammide aladele või rannikukaitsealadele, kus nad "saavad kogeda loomulikku elu, mida neil parkides ei olnud".
SeaWorld lõpetas mereimetajate püüdmise aastakümneid tagasi ja enamik ettevõtte 29 mõõkvaalast on sündinud juba vangistuses.
SeaWorldi mõõkvaalade kohtlemine jõudis tähelepanu alla 2013. aasta dokumentaalfilmis "Blackfish", mis keskendus vägivaldsetele juhtumitele seoses mõõkvaalaga, kelle nimi on Tilikum. Film tõstatas ka küsimusi aretusprogrammide eetilisuse üle.
Pärast filmi ilmumist on SeaWorldi suuremate teemaparkide külastajate arv langenud ja aktsiahind poole võrra kukkunud.
SeaWorld nimetas filmi ebatäpseks ja eksitavaks ning algatas mitme miljoni dollari suuruse turunduskampaania oma maine taastamiseks.
Toimetaja: Merili Nael