Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Belgia kavatseb jagada kõikidele elanikele tuumakatastroofi puhuks jooditablette

{{1461903025000 | amCalendar}}
Tihange'i tuumaelektrijaam Belgias.
Tihange'i tuumaelektrijaam Belgias. Autor/allikas: Vincent Kessler/Reuters/Scanpix

Belgia valitsus kavatseb hakata ennetusmeetmena jagama kõikidele riigi elanikele jooditablette. Jooditablettide neelamine aitab vähendada kahju, mida radiatsioon inimese organismile pärast tuumakatastroofi teeb.

Tervishoiuminister Maggie De Block selgitas, et praeguste reeglite kohaselt jagatakse jooditablette inimestele, kes elavad tuumaelektrijaamadest 20 kilomeetri kaugusel. Uue korra kohaselt suurendatakse nõuetekohast kaugust 20 kilomeetrilt 100 kilomeetrini, mis sisuliselt tähendakski kogu elanikkonda, vahendas BBC.

Kuigi De Bock rääkis jooditablettide jagamisest kui juba ära otsustatud küsimusest, rõhutati siseministeeriumist, et kindlat otsust ei tehta enne, kui juunis hakatakse arutama föderaalset tuumakatastroofi ennetuskava, vahendas deredactie.be.

Belgias on kokku 7 tuumareaktorit - Doelis, Tihange'is ja Molis - kuid uute reeglite kohaselt arvestatakse ka naaberriikides asuvate tuumareaktoritega. Näiteks Hollandi Borssele tuumaelektrijaam asub Belgia piiri lähistel.

Belgia naaberriigid on korduvalt kritiseerinud Brüsselit riigi tuumareaktorite väidatava puudulike ohutuse tõttu. Samas minister De Block rõhutas, et jooditablettide laialdasem jagamine on seotud Fukushima tuumakatastroofi järel tehtud analüüsiga ja et kõik riigid on pärast Jaapani sündmusi oma reegleid uuendanud.

Kuigi käesoleva teate puhul terrorismist ei räägitud, väärib äramärkimist, et 22. märtsil Brüsselis terrorirünnakuid korraldanud ISIS-e võrgustiku liikmed olid varem jälginud ka Tihange'i tuumaelektrijaama. Seetõttu tühistati rohkem kui 10 jaama töötaja juurdepääsuload ning riigi tuumajaamu saadeti valvama rohkem sõdureid.

Belgia võimud üritavad praegu endiselt välja selgitada, kas terroristidel oli tõepoolest plaan tuumaelektrijaama rünnata. Samas on võimalik, et eesmärgiks oli hankida radioaktiivset materjali.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: