Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Skeleton suurendab tootmisvõimekust

Foto: Eero Vabamägi/Postimees/Scanpix

Kõrgtehnoloogiline ettevõte Skeleton Technologies avas täna Viimsis esimese etapi uuest tootmisliinist, mis võimaldab kasvatada käivet aastas kuni 30 miljoni euroni.

Idufirmast välja kasvanud Skeleton on juba praegu Euroopa juhtiv energiasalvestite tootja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Superkondensaatorid on energia salvestamise seadmed, millel on oluliselt suurem võimsustihedus ja pikem elutsükkel kui tavalistel akudel. Näiteks kui tänaste liitiumioon patareide eluiga on keskmiselt 2000-3000 laadimistsüklit, siis superkondensaator peab vastu miljon tsüklit. Laadimisaeg on aga tavalisest akust 300 korda kiirem.

Skeletoni tehnoloogia võimaldab võrreldes teiste lahendustega talletada kaks korda rohkem energiat ja viis korda suuremat võimsust, seetõttu on need energiasalvestid kasutuses esialgu tööstusrakendustes.

"Täna on peamised rakendused transpordis pidurdusenergia kogumine, näiteks Mazda 6 seeria sõidukitel, elektribussidel, hübriidveokitel, ka raudteesõidukitel. Oleme edukalt turule toonud veokite käivitusmooduli, mis võimaldab saada veoki tööle ka -40 kraadiga ja ka siis, kui akudes siuline energia puudub," selgitas ettevõtte juhatuse esimees Taavi Madiberk.

Skeletoni kondensaatoreid kasutatakse ka kosmosetehnoloogias. Koostöös Euroopa Kosmosegantuuriga peaks esimene superkondensaator jõudma orbiidile 2018. aastal.

"Need teholoogilised lahendused on täiesti uued. Need on kosmoseagentuuri jaoks unikaalsed, nii et me oleme siin tehnoloogia eesliinil. Ausalt öeldes väga palju analooge ei ole, kus Tartu ülikoolist välja arenenud nanoboorse süsiniku toomise teadus oleks jõudnud välja nii mahuka tööstusliku tootmiseni," ütles Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) innovatsioonivaldkonna juht Madis Võõras.

Skeleton keskendub praegu tootmisvõimekuse suurendamisele ja tootearendusele. Viimsi tehas saavutab täisvõimsuse augustis. Käivitamisel on tehas Saksamaal, mis suurendab tootmisvõimsust veel kolm korda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: