Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Bellingcat on kindel: Malaisia reisilennuki alla tulistanud Buk kuulus 53. õhutõrjeraketibrigaadile

Lennukitükk õnnetuspaigas Donetski regioonis Ida-Ukrainas.
Lennukitükk õnnetuspaigas Donetski regioonis Ida-Ukrainas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ajakirjanike ja kodanikuaktivistide rühma Bellingcat kinnitusel suutsid nad tuvastada Malaysia Airlinesi reisilennuki alla tulistanud raketikompleksi numbri.

"Täna õhtul esitleme uut raportit Boeingi alla tulistanud Buki kohta. Seni polnud teada raketikompleksi täpset numbrit. Keskmist numbrit polnud näha, sest see oli üle värvitud. Meie aga tuvastasime selle keskmise numbri - see on 3. Nimetatud Buk-raketikompleksi number oli 332," rääkis Bellingcati ekspert Aric Toler Ukraina telekanalile Espreso TV.

Toler rõhutas, et seda numbrit kandev raketikompleks kuulus Kurskis paiknevale Venemaa 53. õhutõrjeraketibrigaadile. Nimetatud brigaadi on Bellingcat ka oma varasemates raportites süüdistanud Malaisia reisilennuki alla tulistamises.

Malaysian Airlinesi lend MH17 tulistati Ida-Ukraina kohal alla 2014. aasta 17. juulil. Hukkusid kõik lennuki pardal olnud 298 inimest.

Kui Ukraina ja lääneriigid on öelnud, et lennuki hävitanud rakett tulistati välja Kremli-meelsete võitlejate territooriumilt, siis nn separatistid ja Moskva süüdistavad katastroofis Ukraina relvajõude.

Oktoobris avaldatud Hollandi ohutusameti (OVV) raporti kohaselt tabas lennukit raketisüsteemi Buk rakett, mis tulistati välja 320 ruutkilomeetri suuruselt alalt Ida-Ukrainas. Milline konflikti osapool aga konkreetset tulistamiskohta kontrollis, raportis ei öelda, sest sellisteks järeldusteks pole OVV-l mandaati. Nimetatud küsimusele peab vastuse andma hetkel veel kestev kriminaaluurimine, mida juhib Hollandi prokuratuur.

Prokuratuuri teatel tutvustab rahvusvaheline uurimisrühm oma uurimistulemusi käesoleval aastal. Uurijatel on ka nimekiri "huvi pakkuvatest isikutest", kuid ühtegi nime pole veel eraldi välja toodud.

Prokuratuuri kinnitusel on ohutusameti raport nende uurimistulemustega kooskõlas.

Bellingcat hangib oma informatsiooni sotsiaalmeediast ja avalikest allikatest ning oma peamise raporti esitasid nad Hollandi prokuratuurile eelmise aasta detsembris. Bellingcati on väitnud, et nad on selgitanud välja 20 Venemaa sõjaväelast, kelle üksus kasutas Buk-raketisüsteemi, millega lend MH17 alla tulistati.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: