Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Holland ja Austraalia peavad MH17 juhtumi eest vastutavaks Vene riiki

{{1527241020000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Hollandi valitsus teatas reedel, et peab Venemaa Föderatsiooni vastutavaks rolli eest Malaysia Airlinesi lennu MH17 allatulistamises 2014. aasta juulis. Samal seisukohal on ametlikult ka Austraalia.

"Riigi vastutusele võtmine on juriidiliselt keeruline protsess," nentis Hollandi valitsus pressiteates.

Hollandi valitsus peab võimalikuks, et üks järgmine samm oleks pöörduda juhtumiga rahvusvahelise kohtu poole, vahendas Reuters.

"Holland ja Austraalia on nõudnud täna Venemaalt dialoogi astumist, et jõuda lahenduseni, mis kehtestaks õiguse selle tohutu kannatuse ja kahju osas, mille MH17 allatulistamine tekitas," teatas Hollandi valitsus.

Hollandi rahvusvaheline kriminaaljuurdluse uurimisrühm (JIT) teatas neljapäeval pressikonverentsil juurdluse tulemusi (inglise keeles ja vene keeles - Toim.) tutvustades, et on leidnud kindlaid tõendeid selle kohta, et 2014. aasta juulis tulistati Donetski oblastis Malaisia reisilennuk alla Venemaa relvajõudude üksusele kuuluva raketisüsteemiga. Hollandi võimude kinnitusel on nad teinud kindlaks nii üksuse kui ka raketi, mida kasutati.

Hollandi võimuesindajad märkisid, et neil on nüüd kohtuprotsessiks sobivaid kindlaid tõendeid, et juhtumiga seotud raketisüsteem oli pärit Venemaal Kurski lähedal paiknevast 53. õhutõrjeraketibrigaadist. Juurdlus jätkub nüüd konkreetselt tulistamisega seotud isikute tuvastamise ja nende vastu tõendite kogumisega.

"Kõik sõidukid, mis raketissüsteemi transportisid, kuulusid Vene relvajõududele," rõhutas juurdlusrühma juhtiv Wilbert Paulissen Hollandi politseist.

Venemaa kaitseministeerium teatas neljapäeval kommentaariks, et mitte ükski Venemaa relvajõudude raketisüsteem pole ületanud Venemaa-Ukraina piiri ning et Venemaal pole midagi pistmist MH17 juhtumiga. Moskva on ka varem kõiki süüdistusi eitanud ning president Vladimir Putin teatas, et Moskva tunnistab juurdlust alles siis, kui ka Venemaa juurdlusest osa võtab.

"Me kutsume Venemaad üles leppima oma vastutusega ja tegema täielikult koostööd protsessiga, et tuua tõde päevavalgele ning saavutada lennu MH17 ohvritele õiglust," selgitas Hollandi välisminister Stef Blok reedel ja kinnitas, et teatas sellest telefoni teel ka Vene kolleegile Sergei Lavrovile.

Blok tunnistas, et Lavrov jätkas Venemaa seotuse eitamist ning et Venemaa pole seni üldse rahvusvahelise kriminaaluurimisega koostööd teinud.

Kuigi Hollandi prokurörid süüdistasid neljapäeval Venemaad raketisüsteemi päritolus ja transpordis, jäeti detailselt välja ütlemata, kes nö päästikule vajutas. Blok rõhutas reedel aga ajakirjanikele, et "kõik märgid viitavad Venemaa otsesele seotusele".

Hollandi välisminister selgitas, et Venemaalt nõutakse juurdlusega koostöö tegemist ja ohvrite lähedastele kompensatsiooni maksmist, sest lennukit tabanud raketi ja Venemaa relvajõudude vahel on otsene seos.

Blok rääkis ka seda, et Venemaa kui riigi rahvusvahelise õiguse alusel vastutusele võtmise plaanid on paralleelne protsess, mis on lisaks Hollandi juhitud juurdlusele, millega tehaks kindlaks konkreetse isikute kriminaalvastutus.

EL ja NATO kutsuvad Venemaad MH17 allatulistamise süüd omaks võtma

Euroopa Liit ja NATO soovitasid reedel Venemaal võtta vastutus Malaysian Airlinesi lennuki lend MH17 allatulistamise eest, kuna rahvusvaheline uurimisrühm on kindlaks teinud, et seda tulistati Vene sõjaväeosast pärit raketiga.

"Euroopa Liit kutsub Vene Föderatsiooni vastutust tunnistama," ütles EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg tegi pärast Hollandi ja Austraalia teadet, et süüdlaseks peetakse Moskvat, samasuguse avalduse.

Porošenko: Ukraina tahab ühineda Hollandi ja Austraalia МН17 hagiga

Ukraina president Petro Porošenko ütles reedel, et tegi välisministeeriumile ülesandeks teha ettepanekud, kuidas Ukraina saaks ühineda Hollandi ja Austraalia hagiga Venemaa vastu lennu МН17 allatulistamise pärast Donbassi kohal 2014. aastal.

"Hollandi ja Austraalia otsus hageda Venemaad rahvusvahelisel tasemel Malaysia Airlinesi lennu MH17 allatulistamise pärast Donbassi kohal 17. juulil 2014 on erakordselt tähtis samm, et tagada Venemaa vastutuselevõtmine rahvusvahelise õiguse alusel oma rahvusvaheliste kohustuste järjekindla rikkumise pärast," kirjutas Porošenko Facebookis.

Ta märkis, et see samm täiendab orgaaniliselt Ukraina tegevust ÜRO rahvusvahelises kohtus terrorismi rahastamise rahvusvahelise konventsiooni alusel.

"Andsin välisministeeriumile ülesande teha ettepanekud, kuidas ühineda Hollandi ja Austraalia algatatud protsessiga," kirjutas president.

Lavrov: Hollandil ei ole MH17 süüdistuse kinnituseks tõendeid

Venemaa ütles reedel, et Holland ei ole esitanud ühtki tõendit, mis kinnitaks Moskva otsest seost Malaysian Airlinesi reisilennuki lend MH17 allatulistamisega 2014. aastal Ida-Ukraina kohal.

"Üks Hollandi minister helistas mulle," ütles Vene välisminister Sergei Lavrov uudisteagentuuridele.

"Neil ei ole praktiliselt mingit kahtlust, et BUK (rakett) tuli Venemaalt. Ma küsisin talt faktide kohta nende väidete tõestuseks. Ta ei esitanud mulle ühtki fakti," rääkis Lavrov.

Tema väitel kasutab Holland lihtsalt tragöödiat ära oma poliitiliste eesmärkide saavutamiseks.

Amsterdamist Kuala Lumpurisse teel olnud Malaysia Airlinesi lend MH17 tulistati Donetski oblastis alla 2014. aasta 17. juulil. Kõik Boeing 777-200ER pardal olnud 298 inimest hukkusid. Nende seas oli kõige rohkem Hollandi kodanikke - 196 inimest. Seetõttu juhib ka rahvusvahelisi uurimisrühmi Holland.

Paljud eksperdid on varem pidanud kõige tõenäolisemaks versiooniks seda, et Buk-raketisüsteemi omanud üksus pidas reisilennukit Ukraina valitsusvägede sõjalennukiks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: