Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Holland: meil on tõendid, et MH17 tulistati alla Vene üksuse raketiga

{{1527157560000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Hollandi uurijad teatasid neljapäeval, et on leidnud kindlaid tõendeid selle kohta, et 2014. aasta juulis tulistati Donetski oblastis Malaisia reisilennuk alla Venemaa relvajõudude üksusele kuuluva raketisüsteemiga. Hollandi võimude kinnitusel on nad teinud kindlaks nii üksuse kui ka raketi, mida kasutati.

Hollandi politsei juurdlusrühma juhtiv Wilbert Paulissen ütles televisioonis üle kantud rahvusvahelise kriminaaljuurdluse uurimisrühma (JIT) pressikonverentsil, et rakett tulistati välja Venemaa 53. õhutõrjeraketibrigaadile kuuluvast raketisüsteemist, vahendasid Guardian, Reuters jt.

"Kõik sõidukid, mis raketissüsteemi transportisid, kuulusid Vene relvajõududele," rõhutas Paulissen.

Haagis toimunud pressikonverentsil tutvustasid Hollandi prokuratuuri ja politsei esindajad ka rohkelt foto- ja videomaterjale, mis nende sõnul tõestavad millist konkreetset raketisüsteemi Buk 2014. aasta 17. juulil Donbassis kasutati.

Hollandi võimuesindajad märkisid, et neil on nüüd kohtuprotsessiks sobivaid kindlaid tõendeid, et juhtumiga seotud raketisüsteem oli pärit Venemaal Kurski lähedal paiknevast 53. õhutõrjeraketibrigaadist.

Juurdlus jätkub nüüd konkreetselt tulistamisega seotud isikute tuvastamise ja nende vastu tõendite kogumisega.

Venemaa kaitseministeerium teatas neljapäeval kommentaariks, et mitte ükski Venemaa relvajõudude raketisüsteem pole ületanud Venemaa-Ukraina piiri ning et Venemaal pole midagi pistmist MH17 juhtumiga.

Hollandi uurijatega samale järeldusele on varem jõudnud ka näiteks rahvusvaheline ajakirjanike ja kodanikuaktivistide rühm Bellingcat, mis avaldas oma raporti juba eelmise aasta suvel tragöödia aastapäeval.

Venemaa ja tema poolt toetatud Donbassi võitlejad on süüdistusi siiani eitanud ning üritanud juhtumit selgitada erinevate (ja sageli vastandlike) teooriatega, millest suurem osa proovib juhtunus erineval määral süüdistada Kiievi valitsust.

Paljud eksperdid on varem pidanud kõige tõenäolisemaks versiooniks seda, et Buk-raketisüsteemi omanud üksus pidas reisilennukit Ukraina valitsusvägede sõjalennukiks.

Amsterdamist Kuala Lumpurisse teel olnud Malaysia Airlinesi lend MH17 tulistati Donetski oblastis alla 2014. aasta 17. juulil. Kõik Boeing 777-200ER pardal olnud 298 inimest hukkusid. Nende seas oli kõige rohkem Hollandi kodanikke - 196 inimest. Seetõttu juhib ka rahvusvahelisi uurimisrühmi Holland.

Hollandi välisministeerium on varem andnud mõista, et allatulistamises kahtlustatavate isikute üle võib kohut mõista ka tagaselja. Kohtuprotsessi korraldamisega Hollandis on nõus ka Austraalia, Belgia ja Malaisia.

Moskva: MH17 katastroofi uurimise eesmärk on Venemaa diskrediteerimine

Rahvusvahelise uurimismeeskonna järeldused, et lennu MH17 allakukkumise Ukrainas 2014. aastal põhjustas Vene rakett, on katse Venemaad diskrediteerida, teatas Moskva neljapäeval.

"On selge, et need põhjendamatud süüdistused on katse diskrediteerida meie riiki rahvusvahelise kogukonna silmis," ütles Vene välisministeerium.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: