Eesti EL eeistumise tippsündmuste toimumiskohaks valiti Kultuurikatel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kultuurikatel
Kultuurikatel Autor/allikas: Pressimaterjalid

Valitsus otsustas, et Eesti EL eeistumise ajal hakkavad sellega seotud üritused toimuma peamiselt Kultuurikatlas. 2018. aasta esimesel poolel korraldatakse seal kõige kõrgetasemelisemad sündmused, mille hulka kuuluvad nii ministrite mitteametlikud kohtumised kui ka mitmed konverentsid.

Sobivate ruumide leidmiseks ministrite kohtumiste jaoks korraldati aasta alguses avatud üüripakkumiste päring, mille käigus saabus riigikantseleile viis erinevat ettepanekut kõrgetasemeliste sündmuste toimumiskoha jaoks. "Pika valikuprotsessi käigus valisime välja meie tingimustele sobivaima," ütles eesistumise logistikajuht Toomas Tirs.

"Kaalusime hoolega kõikide paikade võimalusi, tutvusime ruumide ja joonistega, kaasasime turvalisuse, protokolli ja Euroopa Komisjoni suulise tõlke peadirektoraadi eksperdid. Ligi 40 ruumist koosneva kompleksi sees on möödapääsmatu vajadus näiteks ka ühe suure ruumi järele, kuhu mahuks ühe laua äärde istuma kuni 86 inimest, ning nende selja taha ka vajalik arv tõlkekabiine,“ selgitas Tirs.

"Pakkumiste seas oli ka paar huvitavat lahendust, mis asuksid veel ehitatavates hoonetes, kuid arvestades küllaltki tiheda ajagraafikuga, otsustasime loobuda ehitusega seotud riskide võtmisest ja valisime hoone, mis on täna juba olemas ning töötab," avas Toomas Tirs. "Kultuurikatel on põneva arhitektuurse lahenduse ning keskse asukohaga sündmuspaik, mis pärast väiksemaid ümberkohandusi vastab eesistumise käigus korraldatavate kõrgetasemeliste sündmuste vajadustele," lisas ta.

Valitsus kiitis eelmisel nädalal toimunud kabinetinõupidamisel heaks plaani korraldada Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal 2018. aasta esimese kuue kuu jooksul Eestis 22 erinevat kõrgetasemelist sündmust, mille raames saabuvad siia teiste riikide ministrid ja EL tippametnikud. "Nende kohtumiste kaudu saame toetada Euroopa jaoks olulistele küsimustele lahenduste leidmist ning oma eesistumise sisuprogrammi elluviimist,“ sõnas Eesti EL eesistumise ettevalmistusi koordineeriv Piret Lilleväli.

Kokku toimub Eestis eesistumise ajal ligi 200 sündmust, mille käigus saabub siia umbes 20 000–30 000 väliskülalist. Nende hulgas on ka 22 kõrgetasemelist üritust, mis saavad olema keskselt korraldatud. "Ministrite mitteametlikud kohtumised ja kõrgetasemelised konverentsid seavad väga konkreetsed nõudmised nii ruumilahenduste, esinduslikkuse kui ka turvalisuse osas," märkis Lilleväli.

Ülejäänud ligi 180 Eestis EL-i eesistumise ajal toimuva sündmuse planeerimine ja korraldus on jagatud vastavalt valdkondadele ära ministeeriumide vahel. Riigikogu korraldab eesistumise ajal kokku kuus kohtumist, millest üks leiab aset Brüsselis.

"Eestis toimuvate sündmustega on võimalik tutvustada Eestit tema 100. sünnipäeval kõikide Euroopa Liidu liikmesriikide valitsustele, EL institutsioonide otsustajatele ja paljudele külalistele Euroopast ning kaugemalt. Samuti toob eesistumine siia sadu välisajakirjanikke," tõi Lilleväli välja.

Eesistumise ettevalmistusi ja korraldust koordineerib Riigikantselei Euroopa Liidu sekretariaadi juurde loodud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise meeskond. Euroopa Liidu Nõukogu tasandil tuleb eesistujal poole aasta jooksul juhtida rohkem kui 200 Euroopa Liidu Nõukogu töörühma tööd. Eesistujariik esindab Euroopa Liidu Nõukogu ka erinevatel läbirääkimistel ja kohtumistel nii Euroopa Parlamendi, Euroopa Komisjoni kui ka kolmandate osapooltega.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: