Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kionka: oluline on seista vastu populismile ja hoida liberaalse demokraatia põhialuseid

Ungari paremäärmuslased ELi vastasel meeleavaldusel.
Ungari paremäärmuslased ELi vastasel meeleavaldusel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Olukorras, kus Euroopa on silmitsi viie kriisiga, millest juba igaüks eraldi võiks Euroopa Liidu katki murda, ei piisa vaid pisikestest tehnilistest muudatustest, ütles Euroopa Ülemkogu presidendi välispoliitika nõunik Riina Kionka Lennart Meri konverentsil paneeldiskussioonis.

"Me peame taaselustama ja tagasi tooma usu Euroopasse meis endis," rääkis Kionka Lennart Meri konverentsil paneeldiskussioonis. Ta märkis, et Tuski kohtumistel maailma liidritega on nad kõik rõhutanud, et usuvad tugevalt Euroopasse.

"Nad ütlevad kõik, et usuvad Euroopasse, Euroopasse kui muutvasse jõudu ja Euroopasse kui masinasse probleemide lahendamiseks. Meie oleme selle aga unustanud," ütles Kionka ja viitas USA presidendi Barack Obama sõnavõtule, milles president märkis, et "mõnikord on vaade selgem väljastpoolt”.

”Unistus föderaalsest Euroopast polnud kõigi jaoks unistus”

Välispoliitikaekspert tõdes, et unistus ühtsest Euroopast on hääbumas. "Ma arvan, et föderalistlik unistus on hääbumas. Aga me ei saa unustada, et see polnud kõigi jaoks unistus. Mõne jaoks oli see hirmuunenägu. Nii et hääbumine ei pruugi sugugi nii halb olla," märkis ta.

Kionka nõustus ka, et Euroopa Liidu ees on märkimisväärselt palju kriise korraga. "Donald Tuski mandaadi esimeses pooles on toimunud 15 Ülemkogu kohtumist. Meil on viis väga olulist kriisi korraga," rääkis ekspert.

Need kriisid on pagulaskriis, terrosimikriis, Vene agressioon, olukord Kreekas ning Brexiti võimalus. "Need kõik üksi võetuna võiksid Euroopa Liidu katki murda, nii et üheskoos võetuna on need üsna olemuslik väljakutse," märkis Kionka.

Ta rõhutas, et probleemidele pole kiiret ühest lahendust, ent märkis, et Euroopa Liit ei ole iseeneslik eesmärk. "Euroopa Liit ei ole olemuslikult eesmärk, vaid vahend eesmärgi täitmiseks. See on probleemide laehndamise masin," ütles Kionka.

Saavutatavad lahendused ei pruugi tema sõnul olla küll perfektsed kõigile, ent kõik saavad neist vähemalt midagi. "Me oleme ennast ka varem probleemidest läbi surunud," märkis ta.

Kionka rääkis, et praeguses olukorras ei piisa vaid pisikestest tehnilistest muudatustest. "Me vajame poliitilist muutumist, et hoida alal liberaalse demokraatia põhialused," ütles ta.

"Oluline on, et meil oleks jaksu seista vastu populismile. Hiljutiste küsitluste järgi on just see kõige suurem väljakutse, mille Brüsseli toimijad välja toovad," märkis Tuski poliitikanõunik.

”Riikide liidrid võiksid veidi rohkem juhi rolli kanda”

Ekspert märkis ka, et Euroopa Liidu püsimiseks on oluline tahe ja suutlikkus koos töötada. "Ühendkuningriigi ees on x-y-z probleem. Me peame niikuinii tegelema agressiivse Venemaaga. Me peame niikuinii tegelema rassismiga, terrorismiga. Kas parem on võidelda koos või üksi?" ütles Kionka Brexiti võimalust kommenteerides.

Ta märkis, et praegune Euroopa ei ole mitte liialt reaktiivse lähenemisega, vaid selle on lõhestanud fundamentaalsed poliitilised erimeelsused. "Riikide liidrid istuvad koos ning arutavad tundide kaupa, kas leppes peaks olema sõna "vabatahtlik"," märkis ta.

"Ilma selle sõnata ei saa nad koju minna. Sest võib-olla ootavad ees valimised, ehk on tõusmas uued poliitilised jõud," ütles Kionka, viidates taas populismile Euroopas. "Veidi rohkem juhtrolli võtmist oleks tervitatav ning aitaks ka masinat õlitada," märkis ta.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: