Hodorkovski tegi teatavaks Avatud Venemaa toetusega duumasse pürgijad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mihhail Hodorkovski
Mihhail Hodorkovski Autor/allikas: Peter Nicholls/Reuters/Scanpix

Kremli kriitik Mihhail Hodorkovski avalikustas kolmapäeval 19 opositsiooniaktivisti nime, keda ta septembris peetavatel valimistel toetab.

Hodorkovski asutatud liikumine Avatud Venemaa toetab 18. septembri riigiduuma valimistel 19 ning Peterburi linnavolikogu valimistel viit kandidaati.

Kandidaatide seas on president Vladimir Putini vastastes protestides osalenud Maria Baronova (32) ja sandistatud rattur Jaroslav Svjatoslavski (23).

"Mul on väga hea meel, et oleme leidnud võimude põletatud maa taktikast hoolimata meie riigis noori, võimekaid ja poliitiliselt aktiivseid inimesi, kes on valmis tõestama ennast riigiduuma saadiku kandidaatidena," ütles eksiilis elav Hodorkovski Londonist video vahendusel.

Naftafirma Jukos eksjuhi sõnul ei lõpe Avatud Venemaa toetatud projekt duumavalimistega. "Arvestatav hulk neid inimesi siin saavad, kui nad on järjekindlad, tulevikus kahtlemata võimule," ütles Hodorkovski.

"Kas neil valimistel või hiljem, see on minu hinnangul vähem tähtis. Nad on Venemaa tuleviku nägu ja neid mõnda aega tundes saan öelda, et mulle meeldib see nägu palju rohkem kui see, mida tavaliselt teleekraanidel näen," sõnas endine ärimagnaat.

Liberaalsed venelased usuvad, et eelseisvaid duumavalimisi ootab ees võltsimine, ent loodavad Hodorkovski fondilt abi uue põlvkonna poliitikute esilekerkimisel.

Avatud Venemaa koordinaatori Vladimir Kara-Murza sõnul kurdavad inimesed sageli valiku puudumise üle valimistel. See projekt on tema sõnul "samm alternatiivi loomise suunas".

Hodorkovski liitlane Jevgeni Tšitšvarkin, kes on ühe Venemaa suurima mobiiltelefonifirma kaasasutaja, nimetas kandidaate "inimesteks, kes ei karda asju avalikult välja öelda, kel on ühiskondlik vastutustunne ja südametunnistus".

Londonis elav Tšitšvarkin kirjeldas Vene praegust riigiduumat "karjana, mis võtab oma vargalike kätega vastu ühe seaduse teise järel, mis muudavad inimeste elu raskemaks".

Vene kohus mõistis Hodorkovski 2005. aasta mais ja 2010. aasta detsembris maksupettuse, riisumise ja rahapesu eest 14 aastaks vangi. Ta vabanes 2013. aasta 20. detsembril, kui Putin rahuldas tema armuandmispalve, ja ta asus elama Šveitsi.

Hodorkovski teatas 2014. aastal, et on valmis vajadusel Venemaad kriisi ajal juhtima.

Endine ärimagnaat on avaldanud toetust Ukraina Kremli-meelse presidendi Viktor Janukovõtši tagandamisega kulmineerunud Maidani revolutsioonile, ent on öelnud, et ei taha näha Venemaal verist ülestõusu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: