Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Klaas metsloomadega tsirkust enam Tartusse ei lase

Urmas Klaas
Urmas Klaas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tartu linnapea Urmas Klaas lubab, et metsloomi kasutavatele tsirkustele linn enam avaliku ürituse luba ei anna.

Kuni kuuenda novembrini Tartus etendusi andev, ning oma töös metsloomi kasutav tsirkus Zoo Imperium on tekitanud loomaõiguslaste seas tugevat vastuseisu. Linnapea Urmas Klaas lubab, et see jääb ka viimaseks korraks, ehk metsloomi kasutavad tsirkused linnalt enam avaliku ürituse luba ei saa, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Tartu loomaõiguslaste seas hakati sellest, et linna on saabumas metsloomi kasutav tsirkus, rääkima juba vähemalt kuu aega tagasi. Kolmapäeval tervitaski tsirkuse avaetendust meeleavaldus. Tsirkusetelk on üles seatud Tartu linnale kuuluva A le Coq spordihoone parkimisplatsil, ning see, kelle spordihoonet haldav Sihtasutus Tartu Sport oma maale tegutsema lubab, on linnapea Urmas Klaasi sõnul sihtasutuse enda otsustada. Samas tõdes Klaas, et isiklikult ta metsloomatsirkust ei toeta.

"Aga kui ma nüüd räägin enda isilklikust moraalsest hoiakust, siis ma olen veendunud selles, et kõiki loomi tuleb hoida nendele liikidele sobivates tingimustes," ütles Klaas.

Sihtasutusest Tartu Sport öeldi rahvusringhäälingule, et nemad lähtuvad rendilepingut sõlmides pigem tehnilistest küsimustest. Asja sisusse nad ei süübi. Samas on tsirkusetelgi üleslöömiseks tarvis ka avaliku ürituse luba. Seda peab taotlema linnalt, ning nagu tõdeb Urmas Klaas, oleks linn pidanud juba varem järele mõtlema. Nüüd aga lubab Klaas, et rohkem metsloomatsirkust linna ei lasta.

"Kui see tsirkusepidaja tuleb taotlema Tartu linnalt luba sellise ürituse korraldamiseks, kus ta kasutab metsloomi, siis Tartu linnavalitsus sellist luba ei anna. Inimesed, kui nad tahavad näha metsloomi, siis mina soovitan Tartule ühe lähema ja sellise väga kena kohana Elistvere loomaparki," lausus Klaas.

Metsloomade tsirkuses kasutamise keelamisest on räägitud juba aastaid. Sellekohane tänavu suvel maaeluministeeriumis valminud eelnõu on läbinud ka esimese kooskõlastusringi, ning maaeluministeeriumi loomakaitse ja põllumajandusloomade aretuse büroo juhataja Sirje Jalaka sõnul käib nüüd eelnõu parandamine.

"Eelnevas eelnõus oli meil kirjutatud keeld kiskjaliste, elevantlaste esikloomaliste kohta. Kuna tehtud ettepanekutes leitakse, et see ei oleks piisav ja soovitakse kõikide metsloomade kaasamist sellesse keelunimekirja, siis praegu käib sellise paranduse tegemine," ütles Jalakas.

Samas tõdeb Jalaks, et suure tõenäosusega läbib eelnõu riigikogu alles tuleva aasta suvel. Seaduse jõustumise tähtaeg on aga märgitud veel kaugemale - 2018. aasta 1. juunile.

"Peame arvestama sellega, et teatud tsirkuste siiatoomise lepingud on sõlmitud võib-olla ka kaks aastat ette. Me peame jätma mingi aja, kus ettevõtjal on võimalik neid ümberkorraldusi teha," lisas Jalakas.

Küll aga tõdeb ka Sirje Jalakas, et omavalitsused võivad enda võimaluste piires initsatiivi haarata. Ehk näitlikult, kui ka tänane seadus tantsiva karu eksponeerimist lubab, siis linna või vallavalitsustele see mingit lubamiskohustust ei sea.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: