Moldova presidendivalimised kuulutati toimunuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Presidendivalimised Moldovas 30. oktoobril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Moldova pühapäevased presidendivalimised kuulutati toimunuks, kuna oma hääle on andnud rohkem kui kolmandik vabariigis registreeritud valijatest, teatas keskvalimiskomisjon. Ka käesolevate valimiste puhul räägitakse palju vastaseisust Lääne-meelsete jõudude ja Kremli poole kalduvate kandidaatide vahel.

Komisjoni liige Iurie Ciocan ütles Interfaxile, et kella 14.30-ks oli valimas käinud üle 965 000 inimese ehk umbes 35 protsenti valijaskonnast. Tegemist on kõrgeima osalusprotsendiga alates 2001. aasta parlamendivalimistest.

Moldova valimisseaduse kohaselt tunnistatakse presidendivalimised toimunuks, kui rohkem kui üks kolmandik riigi 2,8 miljonist registreeritud valijast on hääle andnud.

Teises voorus ei ole minimaalset künnist seatud.

Tegu on esimeste riigipea otsevalimistega pärast 1996. aastat

Umbes 3,5 miljoni elanikuga Moldovas algasid pühapäeval esimesed riigipea otsevalimised pärast 1996. aastat.

Moldova põhiseaduskohus otsustas märtsis, et riigi järgmise presidendi valib rahvas ja mitte parlament.

Moldovat juhib Euroopa-meelne võimuliit, ent arvamusküsitlustes juhivad venemeelsed opositsiooniparteid.

Kokku on Moldovas avatud peaaegu 2000 valimisjaoskonda.

Moldova on olnud haaratud meeleavaldustest ja poliitilisest vastasseisust alates miljardi dollari (915 miljoni euro) kadumisest kolmest pangast eelmisel aastal. Seoses skandaaliga peatas Euroopa Liit (EL) Moldovale antud abi.

Lääne vaatlejate sõnul puudub rahval usaldus praegusesse võimuliitu. Umbes 41 protsenti moldovlastest teenib Maailmapanga andmeil vähem kui 4,6 eurot päevas. Moldova keskmine palk on 218 eurot kuus.

Euroopameelse valitsuskoalitsiooni suurima erakonna Demokraatliku Partei esimees Marian Lupu ütles kolmapäeval, et loobub kandideerimast endise Maailmapanga ökonomisti, korruptsiooniga võidelda lubanud Maia Sandu kasuks.

Lupu sõnul tahab partei, et valimised võidaks euroopameelne kandidaat, kel on paremad väljavaated.

Sandu jääb praegu arvamusküsitlustes alla Igor Dodonile, kes pooldab tihedamaid sidemeid Venemaaga. Venemaa on olnud ajalooliselt usaldusväärne eksportriik Moldova põllumajandustoodetele. Samuti moodustab märkimisväärse osa Moldova majandusest Venemaal töötavate moldovlaste tagasisaadetud raha.

"Paljud on eelistanud juhtida diskursust suunas EL-i meelsed Venemaa-meelsete vastu, kuna see on lihtne diskursus võrreldes põhiküsimustega," sõnas ka EL-i missiooni juht Moldovas Pirkka Tapiola.

Kokku kandideerib Moldova riigipeaks üheksa kandidaati.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: