Ajalooline hetk: paavst osales Lundis reformatsiooni aastapäeva tähistamisel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1477926542000 | amCalendar}}
Foto: Osservatore Romano/Reuters/Scanpix

Täna külastas Rootsis Lundi linna paavst Franciscus ning esimest korda ajaloos tähistas katoliku kiriku juht reformatsiooni aastapäeva üheskoos protestantide esindajatega. Luteri ja katoliku kirikute dialoog üksteisemõistmisele ja leppimisele jõudmiseks on kestnud juba 50 aastat.

500 aasta taguste sündmuste meenutamiseks olid ühisel palvusel Lundi katedraalis paavst Franciscus ja Luterliku Maailmaliidu president, piiskop Munib Younani ja peasekretär pastor dr Martin Junge, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on võimalus sel ajaloo kriitilisel hetkel vastuolu lõpetada, liikudes edasi neist arusaamatustest, mis on sageli seganud meil teineteist mõista," teatas paavst Franciscus.

"Oma narratiivis sellest kes me oleme ja kes on teised, rõhutame tavaliselt oma erimeelsusi, meil on meeles lein ja konflikt. Kuid teades neid jõude, mis püüavad meid pidevalt lahutada, soovin täna paluda teil uskuda meie usu keskmes olevasse ristimisse, jumalikku kingitusse, mis meid ühendab ja hoiab ühendatutena," kõneles Luterliku Maailmaliidu peasekretär Martin Junge.

Lundis oli ka Eesti ühisdelegatsioon, kuhu kuuluvad Eesti Evangeelne Luterlik Kiriku peapiiskop Urmas Viilma, katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan ja Eesti Kirikute Nõukogu peasekretär pastor Ruudi Leinus.

Lundis viibiva peapiiskop Viilma sõnul on praeguses konfliktiderohkes maailmas sellise leppimis- ja andestussõnumi edastamine väga tähtis. "Kirikute üksteisele lähenemine ning leppimiseks käe ulatamine võiks olla eeskujuks maailma erinevatele konfliktiosapooltele alates sõdivatest riikidest lõpetades tülitsevate pereliikmete või naabritega," ütles ta.

Lundi katedraal, kus ühispalvus toimus, on selleks väga sümboolne paik - umbes poole oma pea tuhandeaastasest ajaloost on see olnud katoliku ning teise poole luterlik kirik. 1947. aastal rajati just seal Luterlik Maailmaliit.

Peapiiskop Viilma tõdes, et kuna Eestis saavad katoliku ja luteri kirik omavahel hästi läbi, siis on meil tänase päeva olulisust ehk raskem mõista, kui paljudes teistes riikides.

"Maailm muutub väga kiiresti. Kahjuks muutub maailm väga närviliseks ja konflikte tuleb juurde. Seda enam tuleb kiirustada ja seda enam tuleb leida ühisosa ja ma arvan, et see ühisosa kindlasti leitakse üsna kiiresti. Küsimus ei ole, et peaks saama ühesuguseks. Küsimus on, et suudetaks tunnistada üksteist sellistena, nagu me oleme. Aga muidugi on olulised asjad, mis peavad olema ühised - on see ristimine, on see ühine arusaamine armulauast. Need asjad on olulised ja seal ei ole veel päris ühtlust saavutatud, aga teel ollakse," selgitas ta.

Rooma-katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan peab oluliseks paavsti öeldud mõtet sellest, et katoliiklased ja luterlased on üks perekond.

"See oli väga oluline sündmus ja sõnum ka. See ei tähenda, et me võime oodata, et kohe kirikud ühinevad või et need küsimused sakramentide kohta saavad lahendatud. Aga ma arvan, et kui on soov ja hea tahe, siis vähemalt katoliku kiriku poolt oli see, et paavst nagu ulatab käe luterlastele, keda ta peab ka oma lasteks ja ta on kõikide kristlaste isa ja see oli täna tajutav Lundis," nentis piiskop.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: