Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Moskvas: ministri kinnipidamine on Vene poliitilise eliidi jaoks šokk

Foto: Reuters/Scanpix

Esmaspäeval arreteeriti Moskvas Venemaa majandusarenguminister Aleksei Uljukajev, keda uurijad kahtlustavad riiklikult naftakompaniilt kahe miljoni dollari suuruse altkäemaksu nõudmises. Analüütikute hinnangul on juhtum Venemaa poliitilise eliidi jaoks tõeliseks šokiks.

President Vladimir Putin tagandas Uljukajevi teisipäeval ministriametist, tuues põhjuseks usalduse kuritarvitamise. Kohus määras aga kahtlustatavale vähemalt kaks kuud kestva koduaresti.

Aleksei Uljukajev kiitis heaks suure tehingu, millega riigile kuuluv naftakompanii Rosneft ostis ära samuti riigile kuuluva naftafirma Bašneft. Algselt oli minister tehingule vastu. Nüüd teatasid uurijad, et oma nõusoleku eest nõudis Uljukajev kaks miljonit dollarit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vene uurimiskomitee väitel nõudis Aleksei Uljukajev altkäemaksu riigile kuuluvalt naftakompaniilt Rosneft. Aga arvestades, et Rosnefti juht Igor Setšin on Vladimir Putini lähim sõber, võinuks nüüdseks juba eksminister sama hästi raha ka otse presidendilt nõuda.

"Tegemist on muidugi ametniku tõsise veaga. Ta püüdis nõuda altkäemaksu neilt, kellelt seda põhimõtteliselt ei tohi teha. Ei tohi lihtsalt altkäemaksu võtta. Ja siin tekib küsimus - kas ta oli psühholoogiliselt adekvaatne? Mis toimub inimese peas, et sedaviisi käitub?" arutles Poliitilise informatsiooni keskuse direktor Aleksei Muhhin.

Eriteenistused hakkasid ministrit jälitama ja tema telefonikõnesid pealt kuulama juba eelmisel aastal.

"Selle ülekuulamise materjalid, nagu ma aru saan, ongi ühed peamised tõendid. Pealtkuulamine oli seaduslik, kohus oli selleks loa andnud. Aga saada see luba ilma presidendi nõusolekuta on võimatu. Sama on arestiga," rääkis Poliitiliste tehnoloogiate keskuse asedirektor Aleksei Makarkin.

Ministri kinnipidamine näeb välja nagu demonstratsioon - Venemaal puutumatuid ei ole, on vaid seadus.

"Me elame õigusriigis. Seaduse ees on kõik võrdsed. Aga selleks, et süüst rääkida, on vaja oodata kohtuotsust," rõhutas riigiduuma esimees Vjatšeslav Volodin.

Aga peale seaduse on ka suur hirm.

"Selge, et poliitilise eliidi enamuse jaoks võib toimunut kirjeldada sõnaga "šokk". Sest ei ole selge, keda võidakse järgmisena arreteerida. Ega ometi peaminister Medvedevit?" sõnas politoloog Mihhail Zahharov.

Kusjuures arreteeritud ministri heaks kiidetud tehingu vastu, milles osales Rosneft, uurijatel pretensioone pole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: