Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus mõistis Venemaa eksministri kaheksaks aastaks vangi

{{1513327800000 | amCalendar}}
Foto: TASS/Scanpix

Moskva Zamoskvoretski kohus mõistis reedel Venemaa endise majandusarenguministri Aleksei Uljukajevi süüdi altkäemaksu võtmises.

Hiljem tegi kohus teatavaks ka karistuse - kaheksa aastat vabadusekaotust range režiimiga vanglas ja 130 miljoni rubla ehk umbes 1,8 miljoni euro suurune trahv, vahendas Meduza.

Samuti keelas kohus tal kaheksaks aastaks töötamise juhtival ametikohal.

Peamine tunnistaja protsessis oli Vladimir Putini lähikondlaste hulka kuuluv Rosnefti juht Igor Setšin. Kohtusse ta aga ei ilmunud vaatamata sellele, et talle oli saadetud neli ametlikku kutset. See aga ei takistanud kohtunikku mõista Uljukajev süüdi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Täna väljakuulutatud kohtuotsus näitab seaduse ülimuslikkust ja karistuse määramise vältimatust seadusest üle astunud isikule tema ametikohast sõltumata," kommenteeris prokurör Boris Neporožni.

Uljukajevi advokaadid loobusid kohtuotsuse kommenteerimisest, väites vaid, et kindlasti kaebavad nad otsuse edasi.

Varem kohtusse saabudes õnnestus Uljukajevil suhelda ka kohale saabunud suure hulga ajakirjanikega, kellele ta teatas, et ootab õiglast kohtuotsust ning valmistub pikaks ja õnnelikuks eluks. Suursündmust kajastavad ajakirjanikud omakorda läksid ühel hetkel ka rüselema sobivate filmimiskohtade pärast, vahendas Lenta.

Üks Uljukajevit kohtusaali toetama saabunud naisterahvas ulatas talle viis valget roosi. Ühe kloostri esindaja aga andis edasi teate, et kloostri kõik asukad palvetavad Uljukajevi eest.

Uljukajev ütles 7. detsembril kohtusaalis oma lõppsõnaõigust kasutades, et tema näol on tegu koletisliku ja julma provokatsiooni ohvriga.

Uljukajevi kordas oma varasemat seisukohta, et tema vastu esitatud süüdistused altkäemaksu võtmises on fabritseeritud ning tema vastu suunatud provokatsiooni korraldasid naftakompanii Rosneft juht Igor Setšin ja Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB).

Uljukajevit süüdistatakse naftafirmalt Rosneft poolte Bašnefti aktsiate erastamise eest kahe miljoni dollari suuruse altkäemaksu väljapressimises. Uljukajev pandi 2016. aasta 15. novembril koduaresti ja tagandati ametist.

Prokurör on taotlenud Uljukajevile 10-aastast vanglakaristust range režiimiga koloonias, samuti 500 miljoni rubla suurust trahvi ning temalt riiklike autasude ja aunimetuste ära võtmist.

Uljukajev oma süüd ei tunnistanud.

Uljukajev oli majandusarenguminister alates 2013. aastast. Ta on esimene ametis olev valitsuse liige, kes on Venemaal enam kui 20 aasta jooksul arreteeritud.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: