Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: vahetus Liibanonis teeniva Soome-Iiri pataljoni juhtriik

{{1479812702000 | amCalendar}}

Täna andis Liibanonis teeniva mitmerahvuselise Soome-Iiri pataljoni ülem kolonelleitnant Vesa Vainio pataljoni juhtimise üle Iiri kontingendiülem kolonelleitnant Stephen Howardile, samuti muutus pataljoni nimi Iiri-Soome pataljoniks. Soome oli pataljoni juhtriik alates 2013. aasta novembrist.

"Kõigil kolmel Soome-Iiri pataljonis teenival riigil on põhjust tunda uhkust oma hea töö üle, kuna teie pingutused aitavad hoida Lõuna-Liibanoni rahulikuna," ütles oma kõnes UNIFILi läänesektori ülem brigaadikindral Ugo Cillo kaitseväe peastaabi teatel.

Lisaks kiitis kindral Cillo senist pataljoniülemat kolonelleitnant Vesa Vainiot viimase kuue kuu jooksul tehtud hea töö eest ja tänas Eesti kontingendi ülem major Kuido Põldojat Eesti sõdurite professionaalsuse ja panuse eest.

"Ma tänan UNIFILi läänesektori ülemat tugeva juhtimise ja peatselt koju suunduvaid Soome-Iiri pataljoni sõdureid nende suuepärase töö eest! Minu aeg Soome-Iiri pataljoni ülemana on olnud nii au kui rõõm," ütles pataljoni juhtimise üle andnud kolonelleitnant Vesa Vainio toonitades, et pataljonis teenivate rahvuste koostöö olnud sujuv ja edukas tänu Soome, Iiri ja Eesti sõdurite professionaalsusele.

Juhtriigi vahetuse järel mehitab Iiri kontingent suurema osa varem Soome kontingendi poolt täidetud ametikohtadest ja vastupidi. Samuti läheb ühe kompanii mehitamise kohustus üle Soome kontingendilt Iiri kontingendile ja pataljoni tagalatoetust hakkavad tagama iirlased.

Kolonelleitnant Vesa Vainio jätkab teenistust pataljoniülema asetäitjana.

Iiri-Soome pataljonis teeniv Eesti jalaväerühm jätkab teenistust Soome kontingendi poolt mehitatavas jalaväekompaniis.

Koos staabiohvitseridega teenib Liibanonis 40 kaitseväelast. Eesti jalaväerühm on osa Iiri-Soome pataljonist, mis on ainus mitmerahvuseline pataljon ÜRO rahuvalvemissioonil UNIFIL Liibanonis.

Muudatus tähendab ka seda, et pataljoni kuuluvate Soome kaitseväelaste hulk väheneb. Praegu on Liibanoni pataljonis umbes 350 Soome sõdurit, kuid käesoleva kuu jooksul väheneb koosseis 150 sõdurini, vahendas Yle.

Juhtimisvastutuse vahetumine on osa Iirimaa Vabariigiga sõlmitud kokkuleppest.

Kokku panustab UNIFIL-i hetkel 40 riiki, üle 10 000 sõjaväelase ja ligi 1000 tsiviilametnikku ning kohalikku tsiviiltöötajat.

Liibanoni rahuvalveoperatsioonil on kolm põhiülesannet: Iisraeli-Liibanoni vahelise kontrolljoone (nn Blue Line) jälgimine, Liibanoni relvajõudude toetamine ja nendega koostöö tegemine ning konflikti osapoolte vahel sõlmitud lepetest kinni pidamine.

Eesti jalaväerühma ülesanneteks on päevased ja öised patrullid jalastunult ning masinatel, sealhulgas Liibanoni ja Iisraeli eraldaval sinisel joonel patrullimine, kontrollpostide mehitamised ja muud rahuvalvealased tegevused, mille käigus tehakse koostööd ka Liibanoni relvajõududega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: