Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fidel Castro on surnud

{{1480139697000 | amCalendar}}
Foto: Scanpix / Prensa Latina

Kuuba kommunistliku režiimi looja ja sümbol Fidel Castro on surnud, teatas tema vend Kuuba president Raul Castro riigi meedias.

Castro oli surres 90 aastat vana. Ta oli Kuuba autoritaarne valitseja ligi 50 aastat alates kommunistlikust võimupöördest 1959. aastal. 2008. aastal loovutas Castro riigi juhtimise vennale.

Fidel Alejandro Castro Ruz sündis 13. augustil 1926 Kuubal jõukas maaomanike peres ja õppis õigusteadust. Ülikooli ajal hakkas ta vasakpoolsena osalema poliitikas ning pärast diktaator Fulgencio Batista võimuletulekut üritas teda advokaadina kohtus hageda. Selle ebaõnnestudes lõi ta mõttekaaslastega grupi, kelle eesmärgiks oli relvastatud riigipööre.

Pärast paari ebaõnnestunud katset riigipööre õnnestus ning Castrost sai noores eas üks maailma värvikamaid riigipäid, kes vastandus jõuliselt USA-le ning tegi tihedat koostööd Nõukogude Liiduga.

Castro valitsus seadis sisse tsentraliseeritud plaanimajanduse. 1960 riigistas ta kõik ettevõtted ja suuremad varad riigis, mis tõi kaasa majandusembargo. Teisitimõtlejaid kiusas režiim karmilt taga neid tappes, vangistades ja piinates.

Nõukogude Liit aitas Kuubat majanduslikult väga heldelt ning kasutas samas "vabaduse saart" ning Castro isikut propagandaikoonidena. Pärast Nõukogude Liidu kokkulangemist on Kuuba majandus juba üle 25 aasta olnud suurtes raskustes ning lisaks poliitilistele pagulastele on saarelt peamiselt USA-sse põgenenud ka suurel hulgal majanduspagulasi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: