"Välisilm": EL-Ukraina tippkohtumine kujunes mitmes mõttes keeruliseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: TASS/Scanpix

Möödunud nädalal külastas Brüsselit Ukraina president Petro Porošenko ning poliitikasaate "Välisilm" hinnangul kujunes kohtumine mitmes mõttes keeruliseks.

Porošenkot Brüsselis võõrustanud Euroopa liidrid valisid avalikkuse ees aupakliku tooni - kiitsid Kiievit reformide eest ja muidu sagedasti kostuv sõna "korruptsioon" kõlas seekord vaid möödaminnes. Olukord oli pisut piinlik.

Kui veel mõne nädala eest loodeti, et Saksamaa, Prantsusmaa ja Euroopa Parlament suudetakse lepitada, siis nüüd tuli saalitäiele Ukraina ajakirjanikele selgitada, miks nad Brüsselisse sõitmiseks ikka veel viisa järjekorras seisma pidid.

Et sõnum paremini kohale jõuaks, tegi Ülemkogu president Donad Tusk kõne sissejuhatuse ukraina keeles. "Te olete unikaalne näide julgusest, väärikusest ja kainest mõistusest. Tean, et väärite enamat. Ka meilt, Euroopalt," sõnas ta.

Nagu Tusk ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker korduvalt rõhutasid, on Ukraina kõik viisavabadusega seotud nõuded täitnud. Probleem on Pariisis ja Berliinis. Immigratsioonivastastega võimuvõitluseks valmistuvad François Hollande ja Angela Merkel nõuavad mehhanismi, millega saaks vajadusel peatada kõigi kolmandate riikide kodanike
viisavaba liikumise Euroopa Liidus. Euroopa Parlament ei ole sellega nõus ja nii on vaidlused Brüsselis kestnud kuid.

"Küsimused on stiilis ja tehnilist laadi. Kompromissile ollakse väga lähedal," teatas omakorda Porošenko.

Viisaprobleemist veelgi suurema sümboolse koormaga on assotsiatsioonilepingu kinnijäämine hollandlaste õuele. Mäletatavasti tulid ukrainlased kolme aasta eest tänavatele just selleks, et veenda kõhklevat Viktor Janukovitšit leppele Euroopa Liiduga allkirja andma. Janukovitš kihutati minema ja lepe sai allkirjad. Aga Hollandi peaminister Mark Rutte pidi korraldama enne ratifitseerimist referendumi, mille negatiivse tulemusega on hädas nüüd lisaks Ruttele ka kogu Euroopa.

Ka Rutte tahaks võita kevadel valimised, aga nn Nexitit lubanud immigratsioonivastase populisti Geert Wildersi vari muutub üha suuremaks ja ähvardavamaks. Koduste rahustamiseks tahab Hollandi peaminister ülemkogu ette sokutada paberi, kus oleks muuhulgas kirjas, et assotsiatsioonilepe ei anna Ukrainale mingeid õigusi Euroopa Liidu liikmesuse osas, ei kohusta Euroopat Ukrainaga sõjaliseks koostööks ega anna ukrainlastele ligipääsu EL-i tööturule.

Porošenko, kes omakorda püüab revolutsioonis pettuma kippuvaid ukrainlasi lohutada Euroopa Liidu perspektiiviga, ei taha sellisest leppe lahjendamisest mõistagi midagi kuulda. "Kui küsida, milline on eurooptimistlikuim riik Euroopa mandril, siis see on tõenäoliselt Ukraina. Kui keegi tahab õppida eurooptimismi kohta, siis kutsume ta Ukrainasse," rõhutas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: