Hollandi kohus: muistsed kuldesemed tuleb tagastada Ukrainale, mitte Krimmi muuseumidele

Amsterdami kohus tegi kolmapäeval otsuse, mille kohaselt tuleb Hollandi muuseumile Krimmi muuseumide poolt laenatud ajaloolised kuldesemed anda tagasi Kiievi esindajatele, mitte aga Venemaa poolt okupeeritud Krimmi võimudele.
Kiiev ja neli Krimmi poolsaarel asunud muuseumi on juba pikka aega vaielnud selle üle, kellele kuuluvad ajaloolised esemed, mis olid laenatud Amsterdamis asuvale Allard Piersoni muuseumile. Kokku on erinevaid Vana-Kreeka, Vana-Rooma ja sküütide esemeid - ehteid, kiivreid ja muid kunstiteoseid - 565 eksemplari. 2014. aasta kevadel, kui hollandlased muuseumis kunstiteoseid imetlesid, okupeeris Venemaa aga Krimmi poolsaare. Näituseesemeid asusid seega tagasi nõudma nii Ukraina valitsus kui ka neli nüüdseks Moskva võimu alla läinud Krimmi muuseumit, vahendasid Reuters, Unian ja New York Times.
Ukraina valitsuse peamiseks argumendiks oli see, et esemed kuuluvad riiklikule muuseumifondile ning Krimmi muuseumidele olid need vaid lepingute alusel laenatud.
Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon (UNESCO) on korduvalt rõhutanud, et kõik Krimmis asuvad kultuuriväärtused kuuluvad Ukrainale.
Amsterdami kohus jõudis otsusele, et kultuuriväärtuslikke esemete tagastamist saab nõuda vaid suveräänne riik ning kuna Ukraina seda on ja Krimmi poolsaar seda ei ole, tuleb esemed anda tagasi Kiievile. Sisuliselt on Hollandi kohus arvamusel, et edaspidise võimaliku vaidluse peab lahendama juba Ukraina kohus.
Samuti otsustas kohus, et Krimmi muuseumid peavad maksma Ukrainale ja Allard Piersoni muuseumile kulude katteks 2800 eurot. Ukraina aga peab Hollandi muuseumile esemete hoiustamise eest tasuma 111 000 eurot.
Krimmi muuseumidel on aega kolm kuud otsuse edasi kaebamiseks ning senikaua püsivad esemed veel Hollandis.
Ukraina välisministeeriumi pressiesindaja teatas Twitteris, et Hollandi kohtuotsus on Ukraina jaoks oluliseks võiduks.
Venemaa ametnike poolt pole teemat veel kommenteeritud, kuid tõenäoliselt on oodata Moskva teravat reaktsiooni.
Kuigi Vene riik pole ise nimetatud küsimuses kohtuhagi esitanud, on Vene kultuuriministeerium korduvalt teatanud, et esemed tuleb saata tagasi territooriumile, millega nad kõige rohkem seotud on, ja arvesse peaks seega võtma seda, et nimetatud aarded leiti Krimmi poolsaarelt ning et neid uuriti ja hoiti rohkem kui sada aastat sealsetes muuseumides.
Otsuse taustal on palju räägitud ka süüdistustest, mille kohaselt olevat Vene võimud pärast okupeerimist kogunud Krimmi poolsaarel väärtesemeid ja toimetanud neid Peterburi või Moskvasse.
Ülevaade Hollandi muusemis asunud esemetest:
Toimetaja: Laur Viirand