Notarid sõlmisid aasta jooksul 43 kooselulepingut ({{commentsTotal}})

Notaribüroo Tallinnas.
Notaribüroo Tallinnas. Autor/allikas: PM/Scanpix

Eesti notarid sõlmisid lõppenud aastal kokku 43 kooselulepingut, ligi pooled neist jaanuaris, veebruaris ja märtsis vahetult pärast kooseluseaduse jõustumist.

Esimeses kvartalis sõlmisid notarid 20 kooselulepingut, teises kvartalis kaheksa, kolmandas kvartalis neli ja neljandas kvartalis 11 kooselulepingut, ütles notarite koja tegevdirektor Eve Strang BNS-ile. "Selle kohta, kui palju neist lepingutest sõlmiti sama- või erisooliste paaride poolt, meil statistikat ei ole," ütles ta.

Kuna kooseluseaduse rakendusakte ei ole endiselt vastu võetud, siis on kooselulepingutega seoses Strangi sõnul teada ka mitmeid probleeme.

"Kuna lepingute sõlmimise kohta ei ole võimalik kanda andmeid registritesse, siis puudub kooselupartneritel võimalus muuta omavaheline kooselu ja varasuhe teistele nähtavaks," kirjeldas Strang esimest probleemi. "Olukord, kus kooselulepinguid ei ole võimalik registritesse kanda, võib kaasa tuua topeltkooselusid ning seada ohtu kooselupartnerite varalised ja kolmandate isikute huvid."

Kooselulepingu sõlmimine ei anna Strangi sõnul vastastikust pärimisõigust, mistõttu peaksid selle sooviga kooselupartnerid lisaks lepingu sõlmimisele tegema ka testamendi või sõlmima pärimislepingu.

Ühe probleemina puuduvad Strangi kinnitusel ka kooselulepingu lõpetamist puudutavad normid ja võimalikud on erinevad seisukohad.

"Ühe võimaliku seisukoha järgi kohaldub kooselulepingule üldine lepinguid puudutav regulatsioon ehk pooled saavad lepingu kokkuleppel lõpetada. Teise seisukoha järgi saab ilma rakendusaktideta kooselulepingu lõpetada vaid kohtus," selgitas Strang.

Kuna kooselusid registritesse ei kanta, siis võib Strangi sõnul tekkida probleeme ka välisriikides abiellumisel. "Kui abielus mitteolemist saab tõendada niinimetatud abieluvõimetõendiga, siis kooselulepingu sõlmimise või selle puudumise kohta Eestis ükski ametiasutus tõendit väljastada ei saa," tõdes ta. "Samas on info Eestis kehtiva kooseluseaduse kohta välisriikides rahvusvaheliste organisatsioonide ja koostöövõrgustike kaudu levinud ning Eestist pärit abiellujatelt võidakse nõuda ka Eestis kooselus mitteolemise tõendamist."

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: