Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus mõistis Tallinna Sadamalt Allan Kiilile 25 000 eurot

{{1484564951000 | amCalendar}}
Tallinna Sadama endine juht Allan Kiil
Tallinna Sadama endine juht Allan Kiil Autor/allikas: Toomas Huik/Postimees/SCANPIX

Harju maakohus rahuldas altkäemaksu võtmises kahtlustatava, AS-i Tallinna Sadam juhatuse eksliikme Allan Kiili hagi AS-i Tallinna Sadam vastu ja mõistis tema kasuks välja ligi 25 000 eurot

Kohus mõistis AS-ilt Tallinna Sadam Kiili kasuks 24 779,76 eurot, milles põhivõlgnevus oli 24 000 eurot ja hagi esitamise hetkeks ehk mullu 5. augustiks kogunenud viivised 779,76 eurot, ütles maakohtu pressiesindaja Kristina Ots ERR.ee-le.

Lisaks mõistis kohus Tallinna Sadamalt Kiili kasuks viivise tema põhinõuetelt võlaõigusseaduses sätestatud määras alates mullu 5. augustist kuni põhinõude täitmiseni.

Kohus jättis menetluskulud 6462 eurot Tallinna Sadama kanda.

Maakohtu otsuse saab vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus 30 päeva jooksul.

Vandeadvokaatide Aivar Pilve ja Britta Oltjeri sõnul esitas Kiil Tallinna Sadama vastu hagi konkurentsikeelu kokkuleppest tuleneva hüvitise ja viivise nõudes.

Kiili ja Tallinna Sadama vahel sõlmitud juhatuse liikme lepingus leppisid pooled kokku, et Kiilil on keelatud 12 kuu jooksul pärast lepingu lõppemist töötada või osutada Tallinna Sadama konkurentidele teenuseid.

Konkurentsikeelu kohustuse täitmise eest oli lepingus nähtud Tallinna Sadamale ette kohustus tasuda Kiilile igakuist hüvitist 12 kuu jooksul arvates lepingu lõppemisest.

Vaatamata asjaolule, et Kiil täitis kokkuleppest tulenevaid kohustusi nõuetekohaselt, keeldus Tallinna Sadam talle lepingus kokkulepitud hüvitist tasumast põhjusel, et teenistussuhe, sealhulgas konkurentsikeelu kokkulepe oli Tallinna Sadama hinnangul lõppenud.

Maakohus selgitas otsuses, et konkurentsipiirang on kokkulepe, mille eesmärk on vältida äriühingu ja endise juhatuse liikme omavahelist võistlemist majanduslikes turusuhetes.

Kohtu selgituste kohaselt on konkurentsikeelu kohustuse täitmise eest nähtud juhatuse liikmele ette hüvitis põhjusel, et konkurentsikeeld riivab juhatuse liikme põhiseaduslikke õigusi ja vabadusi ennast vabalt teostada ja valida tegevusala.

Kohus selgitas ka, et teenistuslepingu lõppemisega ei lõppenud automaatselt konkurentsikeelu kokkulepe.

Kuna kohus tuvastas, et Kiil ei sõlminud 12 kuu jooksul mitte ühtegi lepingut, mida ta teenistuslepingu alusel ei oleks tohtinud teha, tuleb Tallinna Sadamal tasuda talle kokkulepitud hüvitist. 

Altkäemaksu võtmises kahtlustatav endine Tallinna Sadama juhatuse liige Allan Kiil andis hagi Tallinna Sadama vastu sisse mullu septembris.

Kriminaaluurimises on seni kahtlustuse altkäemaksu võtmises saanud Tallinna Sadama juhatuse eksliikmed Allan Kiil ja Ain Kaljurand ning Tallinna Sadama hooldusosakonna endine juhataja Martin Paide.

Altkäemaksu andmises ja altkäemaksu vahendamises on kahtlustuse saanud transpordi ja logistika sektori ettevõtetega seotud inimesed nii Eestist kui ka välismaalt.

Riigiprokuratuuri kahtlustuse järgi on Tallinna Sadama endine juhatuse liige Allan Kiil võtnud altkäemaksu miljonite eurode ulatuses ning Tallinna Sadama endine juhatuse esimees Ain Kaljurand sadade tuhandete eurode ulatuses.

Kiil ja Kaljurand vahistati 2015. aasta 26. augustil ning prokuratuur esitas mõlemale kahtlustuse suures ulatuses altkäemaksu võtmises. Mõlemad mehed vabastati vahi alt eelmise aasta alguses.

Kriminaalasja uurib kaitsepolitsei ja uurimist juhib riigiprokuratuur.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: