USA kohtunik peatas osaliselt Trumpi sissesõidukeelu rakendamise
USA ringkonnakohtunik blokeeris laupäeval osa USA presidendi ajutisest immigratsioonikeelust, andes võimudele käsu peatada USA lennujaamades lõksus olevate põgenike ja teiste reisijate deporteerimine.
Ameerika Kodanikuõiguste Liit (ACLU) ja teised vabaühendused esitasid hagi seitsme inimese nimel, kes peeti keelu kehtimahakkamise järel kinni USA lennujaamades.
Kohtunik Ann Donnelly andis pärast hagi menetlusse võtmist korralduse peatada keelu rakendamine inimeste suhtes, kes saabusid kõnealusest seitsmest riigist USA-sse kehtiva viisa alusel või kellel on esitatud varjupaigataotlus. Korraldus kehtib üle riigi.
Trumpi määruse rakendumine tähendas, et teadmata arv välismaal sündinud USA elanikke, kes viibivad praegu välismaal, võivad sinna lõksu jääda vähemalt 90 päevaks, hoolimata sellest, et neil on USA-s viibimiseks kehtiv tähtajaline elamisluba või viisa.
Lisaks peeti USA lennujaamades kinni välismaalasi, kel lubati enne määruse allkirjastamist istuda USA-sse teele asunud lennukitele ja kellele nüüd öeldakse, et nad pole teretulnud.
Trump: kehtestatud sissesõidukeeld pole suunatud moslemite vastu
Trumpi sõnul pole põgenike ümberpaigutamisprogrammi peatanud ja seitsmele moslemienamusega riigi kodanikele kehtestatud reisikeeld Ühendriikidesse moslemite vastu suunatud.
Trump allkirjastas reedel määruse, millega peatati 120 päevaks USA põgenike ümberpaigutamisprogramm ja kehtestati 90 päevaks seitsme moslemiriigi -- Iraagi, Iraani, Liibüa, Somaalia, Sudaani, Süüria ja Jeemeni -- elanikele ajutine reisikeeld Ühendriikidesse.
Päev pärast dokumendi allkirjastamist ütles Trump, et kehtestatud sissesõidukeeld USA-sse toimib "väga kenasti", kuid samm põhjustab segadust lennujaamades, kus USA-sse sõitvaid inimesi ei lubata lennukisse või juba USA lennujaama saabunud inimesi riiki sisse.
Merkel: USA reisikeeld "pole õigustatud"
USA presidendi allkirjastatud migratsioonipiirangud on põhjendamatud, sõnas Saksa kantsler Angela Merkel pühapäeval.
"Ta (Merkel) on veendunud, et terrorismi vastu tuleb resoluutselt võidelda, kuid sellest hoolimata pole õigustatud teatavat päritolu või uskumustega isikute üldise kahtluse alla seadmine," sõnas Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert.
London: Briti peaminister "ei nõustu" Trumpi rändepiirangutega
Briti peaminister Theresa May "ei nõustu" USA presidendi Donald Trumpi kehtestatud immigratsioonipiirangutega ning kavatseb sekkuda, kui need mõjutavad Ühendkuningriigi kodanikke, teatas Downing Street pühapäeval.
"Immigratsioonipoliitika Ühendriikides on Ühendriikide valitsuse asi, täpselt nagu meie riigi immigratsioonipoliitika peaks määratlema meie valitsus," ütles pressiesindaja.
"Samas pole me nõus taolise lähenemisega. Kui Ühendkuningriigi kodanikele tuleneb sellest (USA piirangutest) mingit mõju, siis ilmselgelt me teeme selle asjus USA valitsusele pöördumise."
May'st sai reedel esimene välisriigi liider, kes kohtus Trumpiga pärast tema ametisse vannutamist 20. jaanuaril.
May oli seni keeldunud Trumpi allkirjastatud määrust hukka mõistmast.
Briti võimulolevate konservatiivide parlamendisaadik Nadhim Zahawi teatas laupäeval, et ei tema ega tema abikaasa saa Trumpi kehtestatud reisikeelu tõttu sõita Ühendriikidesse, sest nad on sündinud Iraagis. Väide on aga küsitav, sest hetkel on veel mõneti ebaselge, kuivõrd palju mõjutab Trumpi määrus topeltkodakondsusega inimesi.
Iraan vastab Trumpile sisenemiskeeluga USA kodanikele
Iraan keelab ameeriklastel riiki sisenemise vastuseks USA presidendi "solvavale" korraldusele piirata Iraani ja veel kuue moslemiriigi elanike reisimist Ühendriikidesse, teatas välisministeerium laupäeval.
"Iraani islamivabariik ... on otsustanud vastata samaga pärast Ühendriikide solvavat otsust Iraani kodanike kohta," teatas Iraani välisministeerium riigitelevisioonis edastatud avalduses.
Trump allkirjastas reedel määruse peatada põgenike vastuvõtmine 120 päevaks ja kehtestada seitsme moslemiriigi elanikele ajutine reisikeeld Ühendriikidesse.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS/ERR