Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Donetskis sai surma kurikuulus sõjapealik Givi

{{1486539186000 | amCalendar}}
Foto: TASS/Scanpix

Donetski Kremli-meelsete võitlejate pataljoni Somali komandör Mihhail Tolstõhh, keda tunti ka hüüdnimega Givi, sai kolmapäeva varahommikul plahvatuses surma.

Juhtunust teatas kolmapäeva hommikul nn Donetski Rahvavabariigi (DNR) väejuhatus, vahendasid Unian, Lenta jt.

DNR-i esindajate väitel sai komandör surma "terroriakti tagajärjel".

"Täna kella 6.12 hukkus terroriakti tagajärjel pataljoni Somali komandör Mihhail Tolstõhh, tuntud kui Givi," selgitati teates.

Donetski endine "kaitseminister" ning üks Donbassi võitlejate kunagisi liidreid Igor Strelkov kirjutas sotsiaalmeedias kommentaariks, et Givi sai surma, kui Donetski äärelinnas kärgatas tema kabinetis plahvatus. Strelkovi andmetel oli põhjuseks õlalt lastava raketiheitja MRO-A Šmel raketi tabamus. Versioonist, et kabineti aknast tulistati sisse rakett, on sotsiaalmeedias maininud ka teised DNR-iga seotud isikud. Samas teised on taas öelnud, et plahvatus sai alguse hoone sees.

Interfaxi allikas DNR-i juhtkonnas väitis, et nii Givi kui ka oktoobris aset leidnud atentaat Arsen Pavlovi ehk Motorola vastu on Ukraina eriteenistuste kätetöö.

Pavlovi puhul eitas Kiiev oma seotust ning Ukraina võimud on korduvalt öelnud, et tuntud sõjapealike surmad on hoopis omavaheliste tülide või Vene eriteenistuste "puhastusoperatsioonide" tagajärg. Kiievi sõnul vabanevad "Kremli peremehed" sageli allumatutest või problemaatilistest komandöridest just selliste meetodite abil.

Tõlstõhh pälvis sarnaselt Motorolale tähelepanu ukrainlastest sõjavangide demonstratiivse alandamisega telekaamerate ees. Mõlemat meest on süüdistatud ka mitmetes muudes sõjategevuse raames sooritatud kuritegudes.

31. jaanuaril sai Tõlstõhh kergelt haavata Avdijivka piirkonnas aset leidnud lahingutes. Haav ei olnud mehe sõnul tõsine ning peagi naasis ta oma pataljoni staapi. 

Sotsiaalmeedias levib ka foto väidetavast sündmuskohast. Tolstõhhi kabinet oli hoone viiendal korrusel.

Venemaa meedias on sündmuskohast ka videomaterjale. Plahvatanud kabineti sisemusest saab vaadata videot siin.

Kreml: mõrv on katse destabiliseerida olukorda Donbassis

Venemaa peab Tolstõhhi mõrva katseks destabiliseerida olukorda Donbassis, teatas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kommentaariks.

Kõneisik avaldas lootust, et neil, kes on selliste mõrvade taga, ei õnnestu tekitada olukorra edasist eskaleerumist. "Sest olukord on kahjuks ka ilma selleta endiselt väga pingeline seoses agressiivsete sammudega, mida teeb Ukraina pool," sõnas ta.

Peskov lisas, et Kremlis lükatakse tagasi kõik väited, millega üritatakse Tolstõhhi mõrvas süüdistada Vene poolt. "Aga mis puudutab neid, kes selliste destabiliseerimiskatsete taga seisavad, siis nemad tuleb välja selgitada uurimise käigus," rõhutas ta.

SBU Givi surma veel kinnitada ei saa

Ukraina julgeolekuteenistuse SBU teatel ei saa nemad Tolstõhhi surma ei kinnitada ega ka ümber lükata.

Telekanalile 112 Ukraina intervjuu andnud SBU juhi nõunik Juri Tandit ütles, et kuigi erinevates avalikes infokanalites on teatatud, et Ukraina kodanik Mihhail Sergejevitš Tolstõhh on surma saanud, SBU seda praegu kinnitada ei saa.

"Minul ei ole sellist informatsiooni, me peame seda kontrollima. Me ei kontrolli praegu ajutiselt okupeeritud rajoone Donetski ja Luganski oblastis," nentis ta ja lisas, et tõenäoliselt teevad sealsed "rahvavabariigid" peagi erinevaid avaldusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: