Kremli meediast tuntud Donetski naiskomandör jooksis Kiievi poolele üle

Svetlana Drjuk Kremli-meelsete eest võitlemise päevil.
Svetlana Drjuk Kremli-meelsete eest võitlemise päevil. Autor/allikas: Video stoppkaader/1+1

Ukraina ja Venemaa meedias on viimasel ajal pälvinud palju tähelepanu naissoost sõjapealik Svetlana Drjuk, kes sõdis omal ajal Kremli-meelsete Donetski võitlejate poolel, kuid tuli nüüd Kiievi poolele üle ning teatas valmisolekust anda ka Haagi kohtus tunnistusi Venemaa osaluse kohta Donbassi konfliktis.

Ajaleht Kyiv Post nendib oma ülevaates, et Drjuki juhtum on nagu tõeline põnevusromaan, kus on nii sõda, vihkamist, reetmist, tugevaid karaktereid kui ka armastust.

Mirotvoretsi keskuse andmebaasi kohaselt 1978. aastal Donetskis sündinud Drjuk liitus Venemaa-meelsete vägedega konflikti algusperioodil. Ta alustas sanitari abilisena, kuid tegi kiiret karjääri ja sai tankikomandöriks. Tema tanki T-64BV meeskond oli tegelikult naiskond, sest kõik liikmed olid naissoost. Tema hüüdnimeks sai Veterok ning ta astus korduvalt üles Kremli meedias.

Tema "karjääri" tipphetkeks kujunes aga see, kui ta sai pataljoni Vostok juhtivaks ohvitseriks. Tema isiku põhjal vändati Venemaal ka mängufilm "Opoltšenotška", mis kajastab Ukraina konflikti läbi Venemaa propaganda prisma. Mängufilm peaks linastuma käesoleva aasta 9. mail.

See on nüüd aga küsimärgi all, sest nagu praeguseks on selgunud, tegi Drjuk viimastel kuudel koostööd Ukraina julgeolekuteenistusega SBU ja lekitas Kiievile luureinformatsiooni. SBU kaasabil põgenes ta koos oma lastega Kremli-meelsete kontrollitavalt territooriumilt ning 3. märtsil astus juba üles telekanalis 1+1.

Kui alguses oldi Ukraina sotsiaalmeedias Drjuki jutu suhtes küllaltki skeptilised, siis hiljem kinnitas naise Kiievi poolele tulekut ja mitmeid muid asjaolusid ametlikult ka SBU. "Ülejooksmisest sai viimane faas SBU vastuluure osakonna pikaajalises operatsioonis, mille tulemusena saadi väärtuslik tunnistaja," seisis SBU pressiteates.

Intervjuus tunnistas Drjuk muuhulgas seda, et otsus poolt vahetada tulenes armastusest Ukraina luureohvitseri vastu.

Kuid lisaks oma isikut puudutavatele ülestunnistustele on Drjuk rääkinud Ukraina meediale ka Donbassi konfliktist laiemalt ning on enda sõnul valmis ka rahvusvahelise kohtu ees Venemaa vastu tunnistusi andma.

Näiteks rõhutas ta, et Vostoki pataljoni juhib tegelikult Venemaa relvajõudude kaadriohvitser Aleksei Berngard.

Samuti olevat Venemaal välja arendatud põhjalik mehhanism, kuidas uusi üksusi Donbassi saata ja sealsetesse üksustesse integreerida. Selle süsteemi osaks on ka ulatuslik andmebaas valedokumentidest, mille abil Venemaa sõjaväelastele justkui kohalike elanike identiteet antakse. Sisuliselt tähendavat mehhanism ka seda, et Venemaa suudaks Donbassi saata kiirelt 100 000 sõdurit, kes saaksid piiri ületada nelja tunni jooksul. Iga olemasolev üksus paisuks kolmeks uueks üksuseks ehk kui üksuses on praegu 2000 võitlejat, siis pealetungi korral liituks sellega veel 6000 Vene sõdurit jne.

Drjuk lekitas Ukrainale ka dokumente, mis puudutasid Venemaa tanki T-72B3 salajasi testlaskmisi. Donbassis olevat neid testlaskmisi koordineerinud kapteni auastmes Venemaa kaadriohvitser Juri Prilutski. Ukraina telekanali uudis tõi esile, et 2018. aasta sügisel lasti Ukraina eriüksuse poolt õhku kaheksa Vostoki pataljoni tanki ning vaid mõned päevad hiljem põgenes Drjuk Donbassist.

Kremli-meelsete rühmitus Donetski Rahvavabariik (DNR) väitis hiljem kommentaariks, et Drjuk vallandati DNR-i relvajõududest juba aasta alguses ning tema viibimine Kiievi poolt kontrollitud territooriumil tuleneb asjaolust, et SBU röövis ta ning avaldab talle nüüd erineval moel survet.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: