Soome parlament jättis sooneutraalse abieluseaduse jõusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome parlament (Eduskunta)
Soome parlament (Eduskunta) Autor/allikas: Mikko Stig/Lehtukiva/AFP/Scanpix

Soome parlament (Eduskunta) jättis reedel toimunud hääletusel jõusse sooneutraalse abieluseaduse, mis jõustub seega märtsi alguses.

Sooneutraalse abieluseaduse vastased esitasid uue seaduse tõkestamiseks viimase abinõuna eelnõu, millega sooviti sätestada, et abielu saab olla vaid naise ja mehe vahel, vahendasid Yle ja Helsingin Sanomat.

Eelnõu lähtus sooneutraalse abieluseaduse vastaste korraldatud "Tõelise abielu" petitsioonist, millele andis allkirja rohkem kui 100 000 inimest ja millega nõuti, et parlament teemat uuesti arutaks.

Kristlike demokraatide ja Põlissoomlaste partei saadikute eestvedamisel koostatud alternatiivne eelnõu lükati tagasi - selle poolt oli 48 rahvasaadikut, vastu aga hääletas 120 parlamendiliiget. Eelnõu poolt hääletas ka üksikuid Keskerakonna, Koonderakonna ja sotsiaaldemokraatide saadikuid.

Erapooletuks jäi kaks parlamendi liiget ning hääletusest ei võtnud erinevatel põhjustel osa 29 rahvasaadikut.

Soome president Sauli Niinistö kuulutas eelmise aasta aprillis välja valitsuse poolt esitatud ja parlamendi poolt heaks kiidetud seadusemuudatused, mis olid eelduseks sooneutraalse abieluseaduse rakendamisele.

Soome parlament kiitis seadusemuudatused heaks eelmise aasta 17. veebruaril. Seadusemuudatuste poolt hääletas 106 rahvasaadikut, vastu oli 42.

Seaduse jõustumisel saab näiteks registreeritud kooselu muuta abieluks ainult vastavat avaldust tehes. Uute kooselude registreerimisest aga loobutakse ehk edaspidi registreeritakse ainult abielu. 2014. aastal oli Soomes 2435 paari, kes olid kasutanud registreeritud kooselu võimalust.

Transseksuaalse inimese soovahetust käsitlevast seadusest aga eemaldatakse säte, mille kohaselt ei tohi soovija enne avalduse tegemist abielus või registreeritud suhtes olla.

Samuti annab seadus samasoolistele paaridele õiguse lapsi adopteerida, varem oli see õigus abielus olevatel paaridel.

Seadusemuudatused olid jätkuks juba 2014. aasta sügisel vastu võetud seadusemuudatusele, millega kiideti heaks sooneutraalsed abielud. Sooneutraalse abieluseaduse poolt hääletas siis 105 ja vastu 92 rahvasaadikut. President andis seadusele oma heakskiidu 2015. aasta veebruaris.

Seadus jõustub 2017. aasta 1. märtsil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: