Rootsis tekitab Trumpi väide "juhtumi" kohta hämmingut, saatkond palus Washingtonilt selgitusi

{{1487526598000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Rootsi avalikkuses murti pühapäeval pead USA presidendi Donald Trumpi laupäeva õhtul tehtud väite üle, millest võis jääda mulje, justkui oleks Rootsis leidnud äsja aset mingi terrorirünnak. Rootsi saatkond Washingtonis on esitanud USA kolleegidele juba palve presidendi sõnu kommenteerida. Trump ise kommenteeris hiljem, et viitas eelmisel õhtul telekanali Fox News eetris olnud uudisele Rootsist ja immigratsioonist.

"Kui te vaatate seda, mis juhtus eelmisel õhtul Rootsis - Rootsis! Kes seda usuks? Rootsis! Nad võtsid vastu suure arvu inimesi. Nad on silmitsi probleemidega, mida nad ei pidanud kunagi võimalikuks," ütles Trump laupäeva õhtul toetajatele kampaania stiilis üritusel Floridas.

Trump mainis enne Rootsi-teemalisi märkusi ilmselt terrorirünnakutele viidates Saksamaal, Pariisis, Brüsselis ja Nice´is toimunut.

Samas ei juhtunud reede õhtul Rootsi midagi ebatavalist ning Rootsi valitsus, poliitikud ning ühiskond laiemalt on Ühendriikide riigipea märkustest hämmingus.

Rootsi valitsuse pressiesindaja Catarina Axelsson ütles, et valitsus ei ole teadlik "terrorismiga seotud suurtest vahejuhtumitest".

Kaitsepolitsei Säpo teatas, et tal pole põhjust terroriohu taset muuta. "Pole juhtunud midagi, mis sunniks meid seda taset tõstma," ütles Säpo pressiesindaja Karl Melin.

"Meie saatkond Washingtonis on võtnud ühendust USA välisministeeriumiga selgituse saamiseks. Loomulikult me tunneme huvi, millele ta viitas," rõhutas pressiesindaja Axelsson.

Trumpi väide tekitas Rootsi sotsiaalmeedias tormi

"Rootsi? Terrorirünnak? Mida on ta küll suitsetanud? Õhus on rohkelt küsimusi," säutsus Twitteris Rootsi ekspeaminister Carl Bildt.

USA presidendi märkustele sai rootslaste seas sotsiaalmeedias osaks tormiline vastukaja. #LastNightInSweden muutus sotsiaalvõrgustikes kiiresti üheks populaarsemaks teemaviiteks.

Mitu Rootsi meediaväljaannet spekuleeris, et Trumpi märkused võisid olla ajendatud telekanali Fox News usutlusest filmirežissöör Ami Horowitziga, kes väidab, et Rootsi üritab kinni mätsida immigratsiooniga seotud probleeme.

President Trump kinnitas hiljem pühapäeval, et ta viitas oma Rootsi-kommentaaris Fox Newsi uudisele migrantidest ja Rootsist. 

Rootsi saatkond ütles oma vastusäutsus, et ootab võimalust teavitada USA administratsiooni Rootsi migratsiooni- ja tagasisaatmispoliitikast.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: