Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Montenegro prokurör süüdistab Venemaad seotuses riigipöördekatsega

{{1487560396000 | amCalendar}}
Montenegro politseinikud 16. oktoobril kahtlustatavaid kohtuhoonesse toimetamas.
Montenegro politseinikud 16. oktoobril kahtlustatavaid kohtuhoonesse toimetamas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Montenegro prokurör teatas pühapäeval, et oktoobris üldvalimiste ajal korraldatud riigipöördekatsega olid seotud "mõned Vene riiklikud organid" eesmärgiga takistada selle Balkani riigi ühinemist NATO-ga.

Montenegro politsei vahistas 16. oktoobri valimiste eel rühma Serbia rahvuslasi. Kaks Vene kodanikku on aga kuulutatud tagaotsitavaks seoses väidetava vandenõuga tungida parlamenti ja tappa endine peaminister Milo Djukanović.

Montenegro võimud on varem öelnud, et vandenõu organiseerisid "Vene rahvuslased", kuid eriprokurör Milivoje Katnić läks pühapäeva õhtul veelgi kaugemale, väites, et asjaga olid seotud Vene võimud.

"Seni oli meil tõendid, et Vene rahvuslikud struktuurid olid selle (vandenõu) taga, kuid nüüd (on tõendid) ka sellest, et Vene riiklikud organid olid teatud tasemel sellega seotud," ütles Katnić kohalikule meediale.

"Vene riigi organid peavad uurima, millised organid olid seotud ja algatama kriminaalasja nende tegude kohta," sõnas ta.

Katnići kommentaarid avaldati samal päeval, kui Briti leht Sunday Telegraph kirjutas, et kõrged Briti ametnikud usuvad samuti, et väidetava riigipöördekatse taga olid Vene võimud.

Katnić ütles, et "sõbralike Euroopa riikide" ja USA eriteenistused aitavad toimunut uurida.

Montenegro prokurörid kahtlustavad, et riigipöördekatsega oli seotud 25 isikut, enamus neist serblased.

Montenegro peaminister Dusko Marković ütles eelmisel nädalal, et Venemaa ja selle liitlased, kes on vastu Montenegro soovile ühineda NATO-ga, peavad lõpetama selle riigi destabiliseerimise.

Marković ütles, et need, kes hoiatavad Montenegrot rahutuste eest, "peaksid oma käed Montenegrost eemale hoidma".

Kreml: Venemaa sidumine Montenegro riigipöördekatsega on absurd

Moskvas peab absurdseks Vene riigi ametkondade sidumist Montenegros nurjunud riigipöördekatsega, teatas Kreml esmaspäeval.

"Me märkame päev päeva järel mingeid absurdseid süüdistusi Venemaa suhtes ja lükkame neid päev päeva järel ümber," ütles Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov esmaspäeval, kommenteerides Montenegro eriprokuröri Milivoje Katnići avaldust, et "Vene riigi ametkonnad" olid seotud Montenegros mullu oktoobris valimiste ajal aset leidnud riigipöördekatsega.

"Teatame täie vastutustundega, et ei saa olla mingit juttugi ametliku Moskva, Vene riigivõimu seotusest mingite Montenegro sisesündmustega," rõhutas Peskov.

"Venemaa ei sekkunud, ei sekku ega ka hakka sekkuma teiste riikide siseasjadesse, eriti selliste riikide puhul nagu Montenegro, millega Venemaal on head suhted."

"Meil on kahju, et kõrgete ametlike isikute suust kõlavad sellised süüdistused. Need on liiga tõsised sõnad, et tuua neid kuuldavale, eriti tõendeid esitamata. See on vähemasti vastutustundetu," rõhutas Peskov.

Küsimusele Moskva võimalike vastusammude kohta ütles pressisekretär: "Ma ei tea, milliseid samme te silmas peate. Ma ei mõista, millised sammud võivad järgneda."

Montenegro politsei vahistas 16. oktoobri valimiste eel rühma Serbia rahvuslasi. Kaks Vene kodanikku on aga kuulutatud tagaotsitavaks seoses väidetava vandenõuga tungida parlamenti ja tappa endine peaminister Milo Djukanović.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: