EL-i kohus: liikmesmaad ei ole kohustatud põgenikele viisat andma

{{1488881280000 | amCalendar}}
Kohus otsustas, et bloki liikmesmaad ei ole kohustatud andma humanitaarviisat isikutele, kes soovivad saabuda riiki varjupaika taotlema.
Kohus otsustas, et bloki liikmesmaad ei ole kohustatud andma humanitaarviisat isikutele, kes soovivad saabuda riiki varjupaika taotlema. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu kohus otsustas teisipäeval, et bloki liikmesmaad ei ole kohustatud andma humanitaarviisat isikutele, kes soovivad saabuda riiki varjupaika taotlema.

EL-i kohus otsustas, et inimestele võimaluse andmine otsustada ise, kus saada rahvusvahelist kaitset, õõnestaks EL-i süsteemi, mis määrab kindlaks, milline riik peaks asüülitaotlusega tegelema.

Otsus on seotud Belgias toimuva kohtuvaidlusega, mis puudutab üht Süüria kristlastest abielupaari, kes esitasid eelmise aasta oktoobris Liibanoni pealinnas Beirutis asuvas Belgia suursaatkonnas viisataotluse ning tunnistasid juba taotlust tehes, et neil on kavas Belgiasse jõudes varjupaigataotlused esitada, vahendasid Reuters, Yle , BNS ja Politico.

Belgia võimud aga vastasid viisataotlusele põhjendusega, et abielupaari puhul on alust kahtlustada, et nad ületavad viisa ülempiiri ehk jäävad Belgiasse kauemaks kui 90 päeva.

Abielupaar kaebas otsuse edasi ning Belgia asüüli- ja immigratsiooniamet pöördus juhtumi asjus Euroopa Kohtu poole.

"Euroopa Liiduliikmesriikidel ei ole kohustust anda viisat humanitaarviisat varjupaigataotlejatele. Samas võivad riigid seda vabalt teha oma riiklike seaduste alusel," seisab teisipäevases kohtuotsuses.

Humanitaarviisat on peetud üheks võimaluseks, mille abil saaksid varjupaigataotlejad Euroopa Liidu territooriumile seaduslikult pääseda.

Euroopa Kohtu hinnangul aga pole olemas sellist Euroopa Liidu seadust, mis puudutaks pikaajaliste viisade või elamislubade andmist väljastpoolt EL-i tulevatele inimestele.

Belgia immigratsiooniminister Theo Francken oli kohtuotsusega rahul. "Teistsugune otsus oleks viinud Euroopa Liidu piirid saatkondadesse," märkis ta.

Alles eelmisel kuul esitas Euroopa Kohtu kohtujurist Paolo Mengozzi ametliku seisukoha, mille kohaselt ei saa Belgia võimud keelduda Aleppost põgenenud Süüria kodanikest abielupaarile viisa andmisest.

Mengozzi hinnangul ei saanud Belgia praegusel juhul keelduda viisa andmisest ehk Euroopa Liidu liikmesriigid peavad andma viisa olukorras, kus viisast keeldumine võib tuua kaasa ohu, et taotleja satub "piinamise või ebainimliku ja alandava kohtlemise osaliseks". Mengozzi lähtus oma seisukoha kujundamisel ka sellest, et tema arvates läheb Belgia võimude otsus vastuollu Euroopa Liidu põhiõiguste harta 4. artikliga (Piinamise ning ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise keeld).

Kuigi Mengozzi hinnang pole Belgia jaoks juriidiliselt siduv, kartsid paljud, et see võib olla Euroopa Kohtule aluseks oma hilisema otsuse langetamisel. Sellest hinnangust lähtuv kohtuotsus oleks võinud pretsedendina omada suuremaid tagajärgi aga kogu Euroopa Liidus ning kriitikute hinnangul võib sellise seisukoha pealejäämine tekitada uue rändekriisi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: