Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erdogan nimetas Hollandit natsijäänukiks

{{1489217783000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdogan nimetas laupäeval Hollandit natsijäänukiks ja fašistlikuks, sest Hollandi valitsus tühistas Türgi välisministri Mevlut Cavosoglu lennukile varem antud maandumisloa.

Sadamalinna Rotterdami võimud tühistasid reedel Cavosoglu loa osaleda Erdogani võimu laiendamise toetuseks korraldataval rahvakogunemisel, vahendasid BBC ja Reuters.

Rotterdami linnapea Ahmed Aboutaleb ütles, et Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu ei saa linnas julgeolekupõhjustel kampaaniat teha, kuid võib linna niisama külastada. "Tal on diplomaatiline puutumatus ja seega kohtleme teda lugupidamisega, kuid meil on ka teisi vahendeid, millega keelata asjade toimumist avalikes kohtades," rääkis Aboutaleb.

Seepeale teatas Cavusoglu, et sõidab hoolimata kampaaniaürituse keelamisest Rotterdami. Juhul kui Hollandi võimud peaksid tema reisi takistama, lubas ta Türgi poolt vastukäiguna karme majanduslikke ja poliitilisi sanktsioone. Samuti sõnas välisminister, et Holland kohtleb Türgi kodanikke pantvangidena, püüdes takistada nende sidemeid Ankaraga.

Hollandi valitsus teatas mõni tund hiljem julgeolekuohtudele viidates, et tühistab Cavusoglu lennuki maandumisloa. Hollandi võimud märkisid, et sanktsioonidega ähvardamine muutis mõistliku lahenduse leidmise võimatuks.

Sellele reageeris omakorda teravalt Erdogan. "Te võite tühistada meie välisministri lende nii palju kui soovite, aga vaatame, kuidas teie lennud nüüd Türgisse tulevad," ütles ta. "Nad ei tunne diplomaatiat ega poliitikat. Nad on natsijäänukid. Nad on fašistid".

Hollandi peaminister Mark Rutte ütles, et mõistab Türgi pahameelt, kuid Erdogan läks natsimärkustega kõvasti üle piiri.

Rotterdamis pidi Cavusoglu koguma toetust president Erdogani võimuvolituste suurendamisele aprillikuisel referendumil.

Türgi pereasjade minister Fatma Betul Sayan Kaya reisib kohaliku meedia andmetel Rotterdami mööda maismaad. Anadolu teatel viibib minister muude kohtumiste tõttu Saksamaal, kuid reisib Hollandisse.

Türgi välisministrit Mevlüt Çavuşoğlut oodatakse aga pühapäeval Prantsusmaale, tema visiit Metzi linna on "kinnitatud", ütles kohalik ametnik laupäeval. Välisminister saabus juba laupäeva õhtul Prantsusmaale.

Türgi ministril keelati konsulaati sisenemast

Rotterdamis kogunes Türgi konsulaadi ette mitusada meeleavaldajat, kes lehvitasid Türgi lippe ning nõudsid näha Türgi pereasjade ministrit Fatma Betul Sayan Kayat.

Politsei paigaldas konsulaadi juurde metallist barjäärid, et hoida meeleavaldajaid hoonest eemal. Osa meeleavaldajad saabus ka Saksamaalt.

Kayat saabus Saksamaalt Rotterdami maismaad pidi. Hollandi telekanalites näidati kaadreid sellest, kuidas politsei aga peatas ministri autokonvoi ning takistas teda konsulaati sisenemast.

Ka Kaya kinnitas Twitteris, et tema konvoi peatati 30 meetrit enne konsulaati.

Allikad: Hollandi saatkond on ümber piiratud

Türgi välisministeeriumi allikate kinnitusel on Türgi võimud piiranud ümber Hollandi saatkonna ja konsulaadi.

Samuti sulgesid võimud nende sõnul Hollandi suursaadiku, peakonsuli ja asjuri eluhooned.

Türgi välisministeerium teatas laupäeval, et ei soovi Hollandi suursaadikut nii pea Türgis näha.

"Me ei taha, et praegu puhkusel viibiv Hollandi suursaadik nii pea oma ametipostile naaseb. Me oleme selgitanud, et Türgi ja Hollandi Türgi kogukonna vastu võetud otsus toob kaasa tõsiseid probleeme nii diplomaatiliselt, poliitiliselt, majanduslikult kui ka muudes valdkondades," teatas ministeerium.

Türgi peaminister Euroopale: ärge sekkuge meie siseasjadesse

Türgi peaminister Binali Yıldırım kutsus laupäeval Euroopat lõpetama sekkumine Türgi siseasjadesse.

Üleskutse järgnes Hollandi keeldumisele lubamast riiki Türgi välisministrit, kes tahtis teha kihutuskampaaniat seoses Türgi eelseisva rahvahääletusega presidendi volituste laiendamise üle.

"Nad takistavad meie ministritel ja seadusandjatel minemast sinna, et kohtuda meie välismaal elavate kodanikega, nad loovad takistusi," ütles Yıldırım Türgi lääneosas kihutuskoosolekul.

"Hei Euroopa, palun ärge sekkuge Türgi siseasjadesse ja poliitikasse ja ärge asuge kellegi poolele," sõnas valitsusjuht.

Türgi valitsus on süüdistanud Saksamaad ja Hollandit, et need takistavad kampaania tegemist, mõjutamaks türklasi andma eelseisval referendumil "ei"-häält.

Türgi referendumiga seotud kampaaniaüritusi tõkestavad teisedki Euroopa riigid

Pühapäeval Šveitsis Zürichis välja kuulutatud kampaaniaürituse toimumine on samuti kahtluse all, kuna kohtumispaiga esindajad ei soovi seda oma pinnal näha. Reedel tühistati Zürichis toimuma pidanud Türgi kõrge ametniku kohtumine rahvaga, samuti on ära jäetud kogunemisi Austria linnades.

Hollandi ja Austria valitsused on kritiseerinud Türgi püüdu viia referendumikampaania Euroopa Liidu riikides elavate türklasteni. Eelmisel pühapäeval avaldas Austria kantsler Christian Kern arvamust, et Türgi poliitikutel tuleks keelata ELis kampaaniat teha.

Mitmes Saksa linnas keelati eelmisel nädalal julgeolekukaalutlustele viidates Türgi ministrite kihutuskoosolekud, see vihastas aga Türgi valitsust, kes süüdistas Berliini referendumikampaania õõnestamises. Saksamaal elab kolm miljonit türklast.

Türgi ja Euroopa suhted jahenesid pärast möödunud juulis Türgis toimunud riigipöördekatset. Saksamaa on kritiseerinud massilisi vahistamisi ning riigitöötajate vallandamisi, mis riigipöördekatsele järgnesid. Paljud Euroopa riigid on avaldanud Türgi võimude tegevuse üle muret.

16. aprillil toimuval referendumil soovitakse Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani võimuvolitusi veelgi suurendada. Türgi võib taastada ka surmanuhtluse, et riigipöördes osalenuid oleks võimalik hukata.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: