Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laienemisvolinik: Türgi liitumine EL-iga muutub "aina ebareaalsemaks"

{{1490093640000 | amCalendar}}
Europa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn.
Europa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Türgi liikmesus Euroopa Liidus muutub "aina ebareaalsemaks", kui Ankara lähiajal kurssi ei muuda, ütles teisipäeval EL-i laienemisvolinik Johannes Hahn.

Türgi alustas liitumiskõnelusi EL-iga 2005. aastal, kuid bloki riigid tunnevad üha suuremat muret president Recep Tayyip Erdoğani autoritaarsusse kaldumise pärast. Viimastel nädalatel on diplomaatilised pinged järsult kasvanud tüli tõttu Hollandi ja Saksamaa piirangute pärast Türgi ametiisikutele korraldada neis riikides põhiseadusreferendumi kampaaniaüritusi.

Hahn ütles teisipäeval Saksa päevalehele Bild, et rangeid liitumiskriteeriume arvestades "on Türgi juba mõnda aega EL-ist üha enam eemaldunud". Volinik lisas, et kui Ankara kiiresti kurssi ei muuda, "muutub liikmesus aina ebareaalsemaks".

Erdoğan: "jah" referendumil on parim vastus "fašistlikule" Euroopale

"Jah" 16. aprilli referendumil presidendi võimu suurendamiseks on parim vastus "fašistlikule ja julmale Euroopale", ütles teisipäeval Türgi president Recep Tayyip Erdoğan.

"Tänane Euroopa on nagu teise maailmasõjagi eel, rassistlik, fašistlik ja julm Euroopa. Islami- ja Türgi-vastane Euroopa," ütles president Ankaras toimunud kampaaniaüritusel. "Andke sellele säärane vastus, mida kuulevad kõik, kes jälgivad meid välismaal, kõik meie kodanikud, kogu Euroopa ja kogu maailm."

Samuti märkis president, et Türgi võib pärast rahvahääletust suhted Euroopaga ümber vaadata. Türgit ei saa enam ähvardada EL-i liitusmisprotsessi abil, samuti ei lubata enam Türgi territooriumile eurooplasi, kes erinevaid ettekäändeid tuues "spioneerivad", rõhutas ta.

16. aprillil toimub Türgis referendum põhiseadusmuudatuste üle, mis kaotaksid peaministri ametikoha ja mis võimaldaksid jääda Erdoğanil võimule kuni 2029. aastani. Türgi valitsuse väitel on muudatused vajalikud riigi stabiilsuse säilitamiseks.

AKP: Türgi ei korralda Saksamaal rohkem kampaaniaüritusi

Türgi ametiisikud ei korralda 16. aprilli põhiseadusreferendumi eel Saksamaal rohkem kampaaniaüritusi, teatas võimulolev Õigluse ja Arengu Partei (AKP) teisipäeval.

"Kõik planeeritud üritused on tühistatud, selle otsuse langetas Ankara," teatas AKP välisriikide koordineerimisbüroo esindaja Kölnis.

Türgi: Euroopa ei tohiks langeda "fašismilõksu"

Türgi valitsus hoiatas esmaspäeval Euroopat "fašismilõksu" langemise eest ning kaitses Euroopa Liidu liidreisd vihastanud võrdlusi Natsi-Saksamaaga.

"Me kuuleme fašismi ja natsismi marsisamme," ütles asepeaminister Numan Kurtulmus Ankaras ajakirjanikele. "Selle vastu tuleb midagi ette võtta. Ütleme seda selleks, et Euroopa ei langeks fašismilõksu."

Merkel: Saksamaa võib keelata Türgi kampaaniaüritused

Saksa kantsler Angela Merkel hoiatas esmaspäeval, et kui Ankara ei lõpeta natsisolvanguid, võib Berliin keelata Türgi poliitikute tulevased kampaaniaüritused riigis.

Merkel rõhutas, et solvangud peavad lõppema ning Saksamaa jätab endale õiguse "rakendada kõiki vajalikke meetmeid", muu hulgas ka juba loa saanud kampaaniaürituste tühistamine.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan süüdistas nädalavahetusel Merkelit "natsimeetodite" kasutamises pärast seda, kui Saksa kohalikud ja liidumaade võimud keelustasid mitu kampaaniaüritust, mis olid suunatud toetuse kogumiseks presidendi volituste laiendamiseks16. aprilli Türgi referendumil.

Merkel ütles esmaspäeval, et säärased kommentaarid "rikuvad kõiki tabusid ega arvesta nende kannatusi, keda natsid tapsid ja taga kiusasid".

Merkel rõhutas ühisel pressikonverentsil Saksamaal viibiva Jaapani peaministri Shinzo Abega, et Türgi poliitikud saavad Saksamaal esineda vaid kooskõlas Saksamaa põhiseadusega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: