Saksa linnas tekitas elevust kuldset värvi Erdogani skulptuur

Saksamaal Hesseni liidumaa pealinnas Wiesbadenis põhjustas elevust ja vaidlusi sinna ajutiselt püstitatud kuldset värvi skulptuur, mis kujutas Türgi presidenti Recep Tayyip Erdogani. Praeguseks on vastuoluline ja juba algselt ajutiseks nähtuseks mõeldud skulptuur linnapildist eemaldatud.

Kuju püstitati linna väljakule seoses Wiesbadeni väljakule, mitte Türgi riigijuhi ülistamiseks või ründamiseks, vaid tegu oli osaga linnas toimuvast biennaalist. Seekord oli kunstifestivali teemaks "halvad uudised" ning skulptuuri autorite sõnul oli Erdogani kuju eesmärgiks selleteemalist debatti algatada, vahendasid AFP ja Deutsche Welle.

Erdogani on korduvalt süüdistatud autoritaarses riigijuhtimises ja opositsiooni mahasurumises, samas on tal ka tulihingelisi poolehoidjaid. Samuti on tal olnud viimasel ajal sageli sõnasõdu Saksamaa riigijuhtidega. Saksamaal elab rohkelt türgi ning ka kurdi rahvusest inimesi, kelle hulgas on nii Erdogani toetajaid kui ka vastaseid, ja seetõttu on Türgi sisepoliitiline vastasseis mõnikord peegeldunud ka Saksamaal.

"Me püstitasime skulptuuri, et Erdogani üle arutleda," selgitas Wiesbadeni linnateatri juht Eric Laufenberg. "Demokraatias tuleb meil olla silmitsi igasuguste arvamustega."

Kuju pandi üles esmaspäeval ja ei läinud aga kaua aega, kui keegi oli sodinud ekuju peale sõnad "Türgi Hitler". Pinged kuju ümber üha suurenesid, kinnitas politsei pressiesindaja ning linnavolinik Oliver Franz märkis, et verbaalne vastasseis läks peagi üle rüselusteks ning "märgati ka külmrelvi".

Migratsioonivastase protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD) kohalik esindaja Emil Saenze võttis samuti kuju teemal sõna ning süüdistas korraldajaid "lolluses, sest viimased olevat pakkunud lava despoodile, kes veedab aega sakslaste häbistamisega"

Seetõttu otsustasid Wiesbadeni linnavõimud kuju maha võtta.

"Kokkuleppel liidumaa politseiga otsustas linnapea Sven Gerich skulptuuri eemaldada, sest julgeolekut polnud enam võimalik tagada," teatas linnavalitsus kolmapäeval Twitteris.

Nii saabusidki kesköö paiku Saksamaa ühtsuse väljakule päästeametnikud koos kraanaga ning viisid nelja meetri kõrguse "kuldse Erdogani" ohutusse kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: