X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump allkirjastas Obama kliimapoliitikat muutva määruse

{{1490707500000 | amCalendar}}
Heitgaasid.
Heitgaasid. Autor/allikas: Olivier Morin/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump allkirjastas määruse, mis pöörab ringi tema eelkäija Barack Obama kliimamuutustega võitlemise põhimõtted.

Energiasõltumatuse määrus tühistab mitu Obama kehtestatud meedet ning suurendab fossiilsete kütuste kasutamist, vahendas BBC.

Muuhulgas tühistab määrus Puhta Energia Kava, mis nõudis osariikidelt süsinikdioksiidi emissioonide vähendamist.

Trumpi administratsiooni sõnul aitab kava kärpimine inimesed tööle ja vähendab USA sõltuvust imporditud kütustest. Valge Maja kinnitusel liigub Trump edasi energiatootmisega USA-s.

"Eelmine valitsus devalveeris töötajaid oma poliitikaga. Me saame kaitsta keskkonda samal ajal kui pakume inimestele tööd," lisas administratsioon.

Trump kavatseb kärpida ka Keskkonnakaitse Agentuuri eelarvet kolmandiku võrra. Üle vaadatakse ka nafta, gaasi ja kivisöe tootmise regulatsioonid.

Trump on juba varem lubanud kõrvaldada nn rohelised reeglid, mis tema sõnul kahjustavad majandust.

Valimiskampaania ajal lubas ta viia USA välja ka Pariisi kliimaleppest, milles 2015. aasta detsembris kokku lepiti. Trump ütles, et lepe on USA suhtes ebaõiglane.

Pariisi kliimaleppega andsid valitsused lubaduse, et liiguvad kaugemale fossiilsete kütuste kasutamisest ning vähendavad heitgaaside emissioone, et püüda aeglustada globaalset temperatuuri tõusu.

Trump on varem öelnud, et tema hinnangul on kliimamuutuse välja mõelnud Hiina, kuid eelmise aasta lõpus ta tunnistas mõningast seost inimtegevuse ja kliimamuutuse vahel.

Valge Maja selgitas, et uute meetmetega on energia ja elekter taskukohane, kindel ja puhas selleks, et turgutada majanduskasvu ja luua töökohti.

Ettevõtjad on Trumpi administratsiooni sammu kiitnud, kuid keskkonnakaitsjad on selle hukka mõistnud. Keskkonnakaitsjad hoiatavad, et neil meetmetel on tõsised tagajärjed nii USA-s kui ka välismaal.

Enne määruse allkirjastamist ütles Trump, et see teeb lõpu "kivisöele kuulutatud sõjale ja töökohti tapvatele regulatsioonidele".

Obama ütles presidendina, et kliimamuutus on tõsine probleem ja seda ei saa vältida. Tema Puhta Energia Kava eesmärk oli piirata kasvuhoonegaaside emissioone kivisütt kasutavates tehastes selleks, et USA saaks täita Pariisi kliimaleppes antud lubadusi. Regulatsioon on olnud vabariiklaste juhitud osariikides ebapopulaarne ning seal on seda vaidlustanud eelkõige ettevõtted, mis sõltuvad nafta, kivisöe ja gaasi põletamisest. Eelmisel aastal kõrgem kohus peatas plaani ajutiselt.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: