Euroopa Liit kavatseb Trumpi kriitikast hoolimata kliimamuutustega võidelda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Bret Hartman/Reuters/Scanpix

Euroopa on valmis juhtima võitlust globaalse heitmekoguse vähendamiseks, isegi kui USA president Donald Trump neid pingutusi õõnestab, ütles Euroopa Komisjoni asepresident energeetika alal Maros Sefcovic.

Sefcovic rõhutas Euroopa muret Trumpi ajastu võimalike mõjude üle kliimamuutustele ning kutsus uut USA riigipead üles teaduslikele tõenditele tähelepanu pöörama, vahendas Financial Times.

"Kui palju Katrinasid, Sandysid ja keeriseid peab USAs toimuma, mõistmaks, et kliimamuutus toimub ja meie, inimolendid, oleme selle peamine põhjus?" küsis Sefcovic, viidates kahele sel sajandil USAd tabanud orkaanile ning nn polaarkeerisele, mis 2014. aastal USAs rekordmadala temperatuuri kaasa tõi.

Ta lisas, et Euroopa on selgelt valmis jätkama globaalse liidrina võitluses kliimamuudatuste vastu, sealhulgas ka arengumaid aitama.

EL teeb koostööd Hiinaga, kes on samuti Trumpi hoiatanud, et ta kliimamuudatuse eesmärkidest ei loobuks ning toetaks riikideülese heitmekaubandusskeemi ellu rakendamist tänavuse aasta lõpuks.

Brüsseli energeetikavaldkonna juht plaanib kõiki ELi liikmesriike külastada, et aidata välja töötada iga riigi plaanid Pariisi kliimaleppega võetud kohustuste täitmiseks.

Donald Trump seevastu on nimetanud kliimamuutusi Hiinast inspireeritud pettuseks, mille eesmärk on USA tööstust kahjustada. Ta on lubanud ka Pariisi kliimaleppest taganeda.

Kliimaleppe eesmärk on piirata globaalne soojenemine sel sajandil tublisti alla kahe kraadi Celsiuse järgi tööstusrevolutsiooni eelse ajaga võrreldes. Lepe kutsub riike seadma endale süsinikdioksiidi emissioonide piiramise eesmärke ning neid iga viie aasta tagant uuendama.

Ükski teine riik ei ole Pariisi kliimaleppest taganenud ning USA välisministrikandidaat Rex Tillerson on öelnud, et ka USA lahkumine ei ole kindel.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: