Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saaremaa Pöide vald tahab naabritega ühinemisläbirääkimisi

{{1490847960000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Pöide vallavolikogu soovib siiski alustada läbirääkimisi Saaremaa vallaga liitumiseks, välistades sellega ähvardava sundliitmise. Seega tuleb aprillis jälle läbi viia ülesaaremaaline elanike küsitlus, kas toetetakse Pöide ühinemist loodava Saaremaa vallaga.

Seitse poolt- ja kaks vastuhäält - sellise tulemusega saab Pöide vald alustada läbirääkimiste protsessi teiste Saaremaa valdadega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vastuhääletajatele oli see põhimõtteline küsimus. Küsiti ka seda, kas suurvallast saab edaspidi uuesti välja astuda.

"Ma 25 aastat tagasi Pöide valla tegin. Seepärast ma esitasin küsimuse, et kas me ka uuesti välja astuda saame. See on põhimõtte küsimus, jah, sest lõppude lõpuks ma ei ole suuteline oma poega maha laskma," rääkis Pöide vallavolikogu liige Eino Kirs.

Pöide ühinemisel Saaremaa vallaga saabki Saaremaast ülesaareline omavalitsus ja ka Eesti suurim omavalitsus. Pöidelased ise protsessis probleemi ei näe, sest ühinetakse ju siiski vabatahtlikult, mis sellest, et n-ö teises etapis.

"Me ei ole olnud rahul haldusreformi seadusega. Me läksime riigikohtusse koos teiste valdadega, me saime sealt vastuse, me ei saanud vabatahtlikult läbirääkimistele minna ja ühineda, sest see ei olnud meie vaba tahe. Aga nüüd kui oleme juba sundliitmise protsessis, siis ma lihtsalt tunnen ennast selleks kohustatud, et seista oma valla elanike õiguste eest," rääkis Pöide vallavolikogu esimees Marina Treima.

"Niikuinii ühinemine tuleb, mis siin ikka vastu punnida siis. Kui üldine suund sinnapoole on, siis ta nii läheb," kommenteeris Pöide valla elanik Veljo.

Küll puudutab Pöide otsus siiski kõiki saarlasi just seetõttu, et neil tuleks minna aprillis rahvaküsitlusel vastama küsimusele, kas ikkagi ollakse nõus, et Pöide vald saaks ühineda kõikide praeguste Saaremaa omavalitsustega. Tegemist on siiski ainult formaalsusega ja ei ole siduv volikogudele oma otsuste tegemisel.

Siiski jääb Pöide vald ilma ühinemistoetusest suurusjärgus 300 000 eurot. Selle asemel kiitis volikogu neljapäeval heaks 150 000 euro suuruse laenu võtmise valla teede ja haridusasutuste remondiks.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: