Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stoltenberg: Venemaa andis ülevaate uutest diviisidest lääne suunal

NATO peasekretär Jens Stoltenberg.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles neljapäeval pärast NATO-Vene nõukogu kohtumist, et Vene suursaadik andis alliansile ülevaate kolmest uuest Vene lääne sõjaväeringkonnas loodud diviisist.

"Meil oli pikk, avameelne ja konstruktiivne kohtumine. Ukraina küsimuses on meil selged erimeelsused," ütles Stoltenberg Brüsselis NATO peakorteris pressikonverentsil.

"Julgeolekuolukord Ukrainas on murettekitav. Relvarahurikkumised on jõudnud rekordtasemele, jätkub äge sõjategevus ning OSCE vaatlejate tegevust on piiratud," ütles ta. "Liitlased kutsuvad Venemaad kasutama oma märkimisväärset mõjuvõimu mässuliste üle." 

NATO ei tunnusta kunagi Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist ning jätkab Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamist, sõnas Stoltenberg.

Peasekretäri sõnul andis Venemaa nõukogu kohtumisel ülevaate kolmest riigi lääne sõjaväeringkonnas loodud uuest diviisist ning NATO briifis Vene suursaadikut nelja Poola ja Baltimaadesse saadetava lahingugrupi teemal.

Stoltenberg sõnas, et tegemist oli jätkuga detsembrikuisel NATO-Vene nõukogu kohtumisel toimunule, kui NATO andis ülevaate õppusest Trident Juncture ja Venemaa omakorda strateegilisest suurõppusest Kavkaz-2016.

Ta lisas, et liitlased arutasid Vene suursaadikuga ka julgeolekuolukorda Afganistanis ja sealsete julgeolekujõudude toetamist.

Norra ekspeaminister tunnistas, et dialoog Venemaaga pole lihtne, kuid see on dialoog, millele allianss on pühendunud. "Kui pinged on suured, on teineteisega rääkimine veelgi olulisem, et riske vähendada." 

Peasekretär rõhutas NATO põhimõttelist positsiooni suhtluses Venemaaga, mis seisneb heidutuses ja dialoogi pidamises.

Stoltenberg ütles Läti ajakirjaniku küsimusele vastates, et mitu liikmesriiki tõstatas NATO-Vene nõukogu kohtumisel ka Venemaa septembris algava suurõppuse Zapad-2017. Mitu liikmesmaad soovib enne Vene õppust eelbriifingut ning me leppisime Venemaaga kokku, et arutame seda, lausus peasekretär.

Välisministrid arutavad NATO kohandumist

Reedel Brüsselis kohtuvad NATO välisministrid hindavad alliansi kohandumist muutunud julgeolekuolukorraga ning kinnitavad elutähtsat sidet Euroopa ja Põhja-Ameerika vahel, ütles Stoltenberg pressikonverentsil.

"Hommikusel Põhja-Atlandi Nõukogu välisministrite taseme istungil arutavad liikmesriigid kaitsekulutuste tõstmist ja senisest tõhusamat kulutamist ning õiglast koormajagamist alliansis," ütles peasekretär.

Tema sõnul arutavad liitlased ka NATO tegevust terrorismivastases võitluses ning stabiilsuse siirmist alliansi piiridest kaugemale.

Kohtumisel osalevad ka Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ning Rootsi ja Soome välisministrid.

Stoltenberg lausus, et välisministrid arutavad koos Mogherini, Soome välisministri Timo Soini ja Rootsi välisministri Margot Wallströmiga ka Venemaa sõjalist kohaloleku suurendamist Euroopas ja kaugemal.

Pärastlõunal koguneb välisministrite tasemel NATO-Ukraina komisjon, mille kohtumisel arutatakse NATO poliitilist ja praktilist abi Kiievile, sõnas peasekretär.

NATO välisministrite kevadine kohtumine oli esialgu kavandatud 5.-6. aprillile, ent kohtumine otsustati USA palvel ettepoole tuua, et Ühendriikide välisminister Rex Tillerson saaks sellel osaleda.

Tillersoni jaoks on tegemist välisministrina esimese külaskäiguga NATO peakorterisse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: