Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina president kohtub Floridas Donald Trumpiga

Ajakirjade esiküljed Pekingis 6. aprillil.
Ajakirjade esiküljed Pekingis 6. aprillil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping lõpetas visiidi Soomes ja siirdus USA-sse, kus ta kohtub neljapäeval esimest korda USA uue riigipea Donald Trumpiga.

USA president Trump teatas Twitteris kohe, kui Hiina presidendi visiidis kokku lepiti, et kohtumine tuleb keeruline. 

Riigipeade kohtumine leiab aset 6. ja 7. aprillil Florida osariigis, Mar-a-Lago kuurordis, kus Trumpil on residents, mida ta on hakatud kutsuma ka "lõunapoolseks Valgeks Majaks". Kohtumise osaks on ka ühine õhtusöök, millest võtavad osa ka abikaasad Melania Trump ja Peng Liyuan.

President Trumpi ametisse saamisega on USA ja Hiina suhted märgatavalt jahedamaks muutunud.

Trump on süüdistanud Pekingit korduvalt ebaõiglases kaubandustegevuses ning valuutamanipulatsioonides. Samuti on ta kritiseerinud Hiina sõjalise jõu kasvatamist Lõuna-Hiina meres ning süüdistanud Pekingit liiga väheses surveavaldamises Põhja-Koreale selle tuuma- ja raketiprogrammidega seoses.

Trump pööras ka neli aastakümmet kehtinud diplomaatilise protokolli pea peale, kui rääkis telefoni teel Taiwani presidendi Tsai Ing-weniga. Hiina Rahvavabariik peab Taiwani enda territooriumiks. Lisaks ütles Trump detsembris Wall Street Journalile, et kaubanduskõnelustel Hiinaga on laual kõik teemad, kaasa arvatud nn ühe Hiina poliitika ehk senise USA poliitika jätkumine.

Samuti on Trump nimetanud oma administratsiooni liikmeteks mitu tuntud Hiina-kriitikut.

Hiina mõistis hukka telefonikõne Tsaiga ning on tõrjunud Trumpi kriitikat.

10. veebruaril teatas Valge Maja siiski, et Trump ütles Hiina ametivennale tehtud esimeses ja "äärmiselt südamlikus" telefonikõnes, et kavatseb pidada kinni USA pikaaegsest "ühe Hiina" poliitikast. Varem oli Trump saatnud Xi-le ka kirja, milles üritas leevendada oma avaldustega tekitatud pingeid.

Kindlasti võetakse jutuks ka Põhja-Korea - Trump teatas visiidi eel, et on valmis ka üksi Põhja-Korea vastu tegutsema, kui Hiina Pyongyangi talitsemiseks midagi ette ei võta. Põhja-Korea korraldas aga alles kolmapäeval järjekordse provokatiivse raketikatsetuse.

Hiina välisministeerium teatas seepeale koheselt, et Peking ei näe Põhja-Korea raketikatsetuse ja presidentide eelseisva kohtumise vahel seost.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: