Uus pakendiaktsiisi eelnõu ajab ettevõtjad ärevile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Rahandusministeeriumi hinnangul praegune pakendiaktsiis sisuliselt ei toimi, kuid valmiv uus pakendiaktsiisi eelnõu on ajanud ärevile ettevõtjad, kes peavad hakkama ilmselt järgmise aasta algusest maksma pakendite turule toomise eest.

Rahandusministeeriumi hinnangul maksavad praegu pakendiaktsiisi vaid väga vähesed ettevõtted ning kokku laekub sellest aastas riigieelarvesse vaid 150 000-250 000 eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Pakendeid turule toovad ettevõtted, keda kutsutakse pakendiaettevõtjateks, sõlmivad taaskasutusorganisatsioonidega lepingud ja vabanevad taaskasutamise korraldamise kohustusest ja ühtlasi vabanevad ka aktsiisi tasumise kohustusest, kui taaskasutuse sihtarvud on täis," selgitas rahandusministeeriumi tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juhataja Marek Uusküla.

Uue süsteemi kohaselt lisanduks taaskasutamise pakendiaktsiisile turule toomise pakendiaktsiis, mida peaks hakkama maksma juba kõik pakendiettevõtted.

Eesti Taaskasutusorganisatsiooni finants- ja arendusjuht Üllar Huik märkis, et tootjate kulutused tõusevad Euroopa ühele kõrgemale tasemele, võrreldavaks näiteks Austriaga, kus pakendi taaskasutus ja pakendimajandus on väga heal järjel - üle 90 protsendi. Eestis saab tema sõnul praegu rääkida umbes 60 protsendi taaskasutusest.

"Nii et kulud tõusevad, aga sellest ei saa midagi vastu," tõdes Huik.

Kaupmeestele teeb muret, et pakendiaktsiisi maksavad vaid vähesed end pakendiettevõtteks registreerinud ettevõtted.

"Näiteks ühel ettevõttel on kohustus maksta riigile aastas 500 000 eurot rohkem, tema konkurent registreerunud ei ole, tema seda raha maksma ei pea. Seega ainult aus ettevõtja peab hindu tõstma," märkis Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil.

Uusküla lubab, et riigi kontroll maksu laekumise üle muutub tugevamaks.

"Pakendiregister teha elektrooniliseks, pakendiregistri andmed võiks olla kättesaadavad, registrisse esitavad andmeid ainult pakendiettevõtjad, taaskasutusorganisatsioonid sinna midagi ei esita, vaid saavad sealt andmed pakendiettevõtete kohta, kes nende kliendid on. Taaskasutusorganisatsioonid muutuvad maksukohuslasteks," loetles rahndusministeeriumi esindaja plaane.

Selle vastu, et uuest aktsiisit loodetava 15 miljonit eurot tarbija lõpuks kinni maksab, Uusküla ei vaidle. Küsimus on tema sõnul selles, kui suure osa täiendavast maksukoormusest tootja tarbijale üle kannab.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: