Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome kohalikud valimised võitis Koonderakond

{{1491790200000 | amCalendar}}
Perussuomalaiste juht Timo Soini.
Perussuomalaiste juht Timo Soini. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Soomes pühapäeval peetud kohalikud valimised võitis Koonderakond (Kokoomus), kogudes 20,7 protsenti häältest.

Teise tulemuse said sotsiaaldemokraadid, keda toetas 19,4 protsenti hääletanutest. Kolmandal positsioonil on Keskerakond 17,5 protsendi häältega.

Suurimad võitjad on rohelised, kes kogusid 12,4 protsenti häältest.

Suurimaks kaotajaks on erakond Põlissoomlased, keda toetas 8,8 protsenti hääletanutest. Sama tulemuse sai ka Vasakliit.

Rootsi Rahvaparteile (RKP) andis hääle 4,9 protsenti ja kristlikele demokraatidele (KD) 4,1 protsenti valimas käinutest.

Kohalikel valimistel osales 58,8 protsenti valijaskonnast.

Põlissoomlased: teostus halvim stsenaarium

Enim toetust kaotanud erakonna Põlissoomlased peasekretär ütles esmaspäeval, et partei ei saanud oma toetajaid hääletuskastide juurde ning et valitsuses olemine maksis kätte.

"Inimesed pidasid Põlissoomlasi alternatiivina valitsusele, me ei dikteerinud sündmusi ega saanud oma asju (valitsuses) korralikult läbi surutud," lausus Riikka Slunga-Poutsalo rahvusringhäälingule Yle.

Slunga-Poutsalo sõnul on kõikidel erakondadel ühine probleem - inimesed ei usalda poliitikat ning arvatakse, et poliitika kaudu pole võimalik midagi mõjutada.

Erakonna pikaaegne juht Timo Soini oli juba varasemalt teatanud, et ei kavatse eelseisvatel juhivalimistel uuesti kandideerida.

Slunga-Poutsalo sõnul tähendab Soini lahkumine erakonnale uut algust.

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Antton Rönnholm ja tema Roheliste ametivend Lasse Miettinen mõlemad olid seisukohal, et Soini lahkumise järel liiguvad Põlissoomlased poliitilisel spektril paremale, muutudes senisest konservatiivsemaks.

Rohelised on nüüd Euroopa populaarseim roheline partei

Suure tõusu tegid aga Rohelised, kes on nüüd Euroopa populaarseim roheline partei," vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koonderakonna tõid esimeseks peamiselt Helsingi hääled. Tegu on pealinlaste hulgas vaieldamatult populaarseima parteiga, kõikjal mujal Soomes olid tema tulemused aga möödunud valimistega võrreldes viletsamad.

"Me oleme tulnud riigi poliitikasse tugevalt tagasi. Sügisel ei tundunud seda keegi eriti uskuvat, aga meie uskusime!" teatas Koonderakonna juht Petteri Orpo.

Roheliste uut tulemist ennustasid arvamusküsitlused juba pikalt ning nii läkski. Rohelised ise peavad oma edu põhjuseks soomlaste tüdimust kärpepoliitikast, millega rohelised kaasa pole läinud.

"See on sõnum peaminister Sipiläle, kes ütleb, et Soome on jäänud uuendamata. Sellega mõtleb ta, et tuleb kärpida. Meie sõnum on võrdõiguslikkuse poolt," rõhutas Soome Rohelise Liidu esimees Ville Niinistö.

Ka Põlissoomlaste langust näitasid arvamusküsitlused ammugi. Parteijuht Timo Soini peab põhjuseks erakonna valitsusvastutust, samuti partei sisekonflikte.

Kõige tähtsam on Soini meelest siiski see, et Põlissoomlased pole poliitikast ka pärast valimiskaotust kuhugi kadunud. "Lõuga saime, ellu jäime," nentis ta.

Märkimisväärne sündmus oli ka see, et oma partei loonud ja kristlike demokraatide nimekirjas kandideerinud veteranpoliitik, Keskerakonna endine juht Paavo Väyrynen sai taas Helsingi volikogu liikmeks.

Toimetaja: Laur Viirand, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: