Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Johnson: G7 kaalub Assadi toetamise tõttu Moskva vastu uusi meetmeid

{{1491811740000 | amCalendar}}
Briti välisminister Boris Johnson.
Briti välisminister Boris Johnson. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

G7 riikide välisministrid kaaluvad seoses Moskva toetusega Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimile uusi sanktsioone Vene sõjaväelaste vastu, ütles esmaspäeval Briti välisminister Boris Johnson.

Johnsoni sõnul kaaluvad välisministrid Luccas toimuval kohtumisel "uute sanktsioonide võimalust teatud Süüria ja ka teatud Vene sõjaväelaste suhtes".

G7 välisministrid arutavad vastust eelmise nädala keemiarünnakule Süürias, milles lääs süüdistab Assadi vägesid ja nende Vene toetajaid.

Leht: Johnson nõuab "väga karistavaid sanktsioone"

Suurbritannia kavatseb nõuda esmaspäeval toimuval G7 riikide välisministrite kohtumisel uusi sanktsioone Venemaale, kui viimane ei lõika läbi sidemeid Süüria presidendi Bashar al-Assadiga, kirjutas varem Briti päevaleht The Times.

Briti välisminister Boris Johnson nõuab, et lääneriigid koostaksid "väga karistavaid sanktsioone" vastuseks möödunud nädalal Süürias toimunud keemiarünnakule, mis toimus mässuliste kontrollitud linnas. Rünnakus hukkus kuni 90 inimest.

Esmaspäeval Itaalias algava kahepäevase G7 kohtumise eel on koostatud ka sanktsioonide kehtestamist käsitlev dokument, kirjutab leht.

Johnson tahab, et G7 annaks kohtumise lõppedes välja ühisavalduse, milles öeldakse, et Venemaa peaks lõpetama Assadi režiimi toetamise, viima oma sõdurid Süüriast välja ning lubama abikonvoidel Süüriasse naasta.

Kui Vene president Vladimir Putin keeldub, siis soovib Johnson kehtestada Venemaale uusi sanktsioone, mis teeksid Vene valitsuse ametnikele "elu väga raskeks".

Briti kaitseminister ütles pühapäeval, et Ühendkuningriigi hinnangul sooritas on Venemaa keemiarünnakus "kaudselt" süüdi. Üks allikas andis The Timesile mõista, et Venemaa ei reageerinud infole, et peatselt kavatsetakse sooritada keemiarünnak.

Johnson teeb tihedat koostööd USA välisministri Rex Tillersoniga. Esmaspäeval toimuval istungil kohtuvad nad ka oma Itaalia, Jaapani, Kanada, Prantsuse ja Saksamaa ametivenna ja Euroopa Liidu esindajatega. Pärast istungi lõppemist läheb Tillerson kolmapäeval Moskvasse.

Kõrged Briti ametnikud kahtlevad, kas Johnsoni ähvardus suudab patiseisu murda. Downing Street ei kommenteerinud, kas peaminister Theresa May toetab oma välisministri algatust kehtestada Venemaale lisasanktsioone. Üks endine diplomaat arvas, et sanktsioonid ei anna soovitud tulemust niikaua, kui Venemaal on domineeriv positsioon Ida-Euroopa gaasiturul.

Johnson jättis möödnud nädalal ära esmaspäeval toimuma pidanud visiidi Venemaale, sest keemiarünnak Süürias oli olukorda "fundamentaalselt" muutnud.

Trumpi julgeolekunõunik kutsus Moskvat ümber hindama toetust Süüriale

USA presidendi Donald Trumpi rahvusliku julgeoleku nõunik kutsus pühapäeval Venemaad hindama ümber toetust Süüria president Bashar al-Assadi režiimile ega välistanud Ühendriikide täiendavaid sõjalisi samme Damaskuse vastu.

H.R. McMaster märkis usutluses telekanalile Fox News, et USA eesmärk on äärmusrühmituse ISIS purustamine ning ühtlasi Assadi võimult kõrvaldamine.

Julgeolekunõuniku sõnul peab Venemaa otsustama, kas soovib jätkata "mõrvarliku režiimi" toetamist. Samuti tuleks Moskvalt küsida, kuidas Venemaa ei teadnud keemiarünnaku plaanimisest, kui neil olid selleks kasutatud lennuväljal kohal sõjalised nõunikud, lisas McMaster.

Mogherini: EL suhtub mõistvalt USA raketirünnakusse Süürias

Euroopa Liit suhtub mõistvalt USA raketirünnakusse Süürias, kuid on seisukohal, et sealse konflikti lahendamiseks ei ole sõjalist teed, ütles EL-i poliitikajuht Federica Mogherini pühapäeval.

"Meie kui 28 liikmesriigiga ühtne Euroopa Liit suhtume mõistvalt meie Ameerika sõprade kavatsustesse, kuid nüüd on saabunud hetk anda veelgi märkimisväärsem tõuge poliitilistele ja diplomaatilistele jõupingutustele Genfis," sõnas ta.

Mogherini sõnul on selge, et Süüria konflikt tuleb lahendada läbirääkimiste teel Genfis, kus kõnelusi peetakse ÜRO egiidi all.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: