Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Putin hoiatas, et Süüria presidenti soovitakse süüdi lavastada

Venemaa president Vladimir Putin 11. aprillil pressikonverentsil Moskvas.
Venemaa president Vladimir Putin 11. aprillil pressikonverentsil Moskvas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Vene president Vladimir Putin hoiatas teisipäeval uute keemiarelvaprovokatsioonide eest Süürias, mida kasutataks Kremli liitlase Bashar al-Assadi süüdilavastamiseks.

"Meil on eri allikatest infot sääraste provokatsioonide ettevalmistamise kohta Süüria teistes piirkondades, sealhulgas Damaskuse lõunaservas, kuhu kavatsetakse heita mingit ainet ning süüdistada siis Süüria võime selle kasutamises," ütles Putin televisioonis üle kantud pressikonveretsil.

Putin arvas, et olukord Süüria keemiarünnakuga meenutab 2003. aastat, mil USA esitles justkui Iraagist avastatud keemiarelva.

"Arutasime seda härra presidendiga ja ütlesin, et see meenutab kangesti 2003. aasta sündmusi, mil USA esindajad esitlesid ÜRO Julgeolekunõukogus justkui Iraagist avastatud keemiarelva. Sellele järgnes Iraagi sõjakampaania, mis päädis riigi hävitamisega, terroriohu suurenemisega ja Islamiriigi ilmumisega rahvusvahelisele näitelevale," vastas Putin pressikonverentsil pärast läbirääkimisi Itaalia presidendiga Interfaxi küsimusele, lisades, et sama toimub ka praegu ja "partnerid noogutavad takka".

"Sellega seoses meenuvad meie suurepärased kirjanikud Ilf ja Petrov. Tahaks öelda: "Igav on, tüdrukud, oleme seda juba näinud."

Ta ütles, et Moskva kavatseb pöörduda ÜRO Haagi struktuuri poole, et väidetavat keemiarelva kasutamist Süüria Idlibi provintsis üksikasjalikult uuritaks.

"Arvame, et iga sedalaadi ilming on väärt üksikasjalikku uurimist. Kavatseme ametlikult pöörduda ÜRO Haagi vastavasse struktuuri ja kutsuda maailmaorganisatsiooni seda lugu põhjalikult uurima," sõnas president.

Putini hinnangul saaks sellise uurimuse tulemusel võtta vastu "kaalutletud otsuse".

Vene kindralstaap: Süüria on valmis lubana asjatudjad Shayrati baasi

Süüria võimud on valmis lubama sõltumatud asjatundjad Shayrati õhujõudude baasi, mis langes USA raketirünnaku ohvriks, ütles Vene kindralstaap teisipäeval.

"Me nõuame Süüria õhujõudude nn Khan Shaykhuni keemiarünnaku ükskikasjalikku uurimist," ütles Vene kindralstaabi operatiivpeavalitsuse ülem kindralleitnant Sergei Rudskoi.

"Oleme valmis pakkuma ükskõik milliseid võimalusi, et tagada julgeolek ja lubada Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni sõltumatud asjatundjad ekspertiisi tegemiseks Shayrati lennuväljale," ütles Rudskoi.

"Süüria võimud teatasid ka omalt poolt valmidusest lubada asjatundjad sellele lennuväljale ja aidata kõigiti nende tööle kaasa," kinnitas ta.

"Asjatundjad teavad: keemiarelva jälgi ei ole võimalik varjata," sõnas Rudskoi.

Venemaa kutsus Tillersoni visiidi eel USA-d koostööle

Moskva teatas teisipäeval USA välisministri Rex Tillersoni visiidi eel, et loodab suhetes Washingtoniga vältida konfrontatsiooni ja teha "konstruktiivset koostööd".

"Meie eesmärk ei ole konfrontatsioon, vaid konstruktiivne koostöö," teatas välisministeerium avalduses. "Loodame, et seda soovib ka Ameerika."

Tillersoni külaskäik on esimene president Donald Trumpi administratsiooni kõrge ametiisiku visiit Moskvasse ning toimub ajal, mil Moskva on ägedalt hukka mõistnud USA eelmise nädala raketirünnaku Süüria lennuväebaasile vastuseks keemiarünnakule, milles Valge Maja süüdistab Bashar al-Assadi režiimi.

Moskva väitel tabasid Süüria valitsusvägede lennukid mässuliste relvaladu, kus valmistati "toksilistest ainetest pomme".

Vene välisministeerium avaldas teisipäeval lootust "tulemuslikeks kõnelusteks" Tillersoniga "mõistmaks, mil määrab saab USA aru vajadusest kahepoolseid suhteid stabiliseerida ja normaliseerida".

"Meie omalt poolt lähtume faktist, et seisak suhetes on vastuvõetamatu, arvestades meie riikide erilist vastutust rahvusvahelise julgeoleku ja strateegilise stabiilsuse säilitamisel," märkis välisministeerium avalduses.

Tillerson kohtub kolmapäeval Vene välisministri Sergei Lavroviga. Kremli kõneisik Dmitri Peskov ei kinnitanud teisipäeval, kas USA välisminister kohtub ka Vene presidendi Vladimir Putiniga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: