Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikaitse nõukogu: Eestis ohutaset tõstma ei pea

{{1491812940000 | amCalendar}}
Kadriorus kogunes riigikaitse nõukogu
Kadriorus kogunes riigikaitse nõukogu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

President Kersti Kaljulaid kutsus esmaspäevaks kokku riigikaitse nõukogu, mille fookuses olid viimase nädala sündmused Süürias ning nende mõju Euroopa ja lähiümbruse julgeolekusituatsioonile, aga ka terroriaktid Peterburis ja Stockholmis. Nõukogu kogunes Kadriorus Jääkeldris.

"Meie ametkonnad teevad head tööd ja on infot analüüsinud ning olnud ka tihedas suhtluses meie partneritega. Süüria sündmuste pikemaajalisi rahvusvahelisi mõjusid on täna veel vara hinnata, aga julgeolekuolukord meie piirkonnas on praegu rahulik," ütles president Kaljulaid pärast nõukogu istungit.

Küll toonitas riigipea, et me peame jätkuvalt valmis olema erinevateks infooperatsioonideks kogu Euroopas, mille eesmärk võib olla kahtluste külvamine ja segaduse tekitamine. 

Ühtlasi tunnustas riigipea Eesti ajakirjandust, mis on toimunud sündmusi rahulikult ja tasakaalukalt analüüsinud. "Niisamuti tänan ma Eesti inimesi, kes on tähelepanelikud meie ümber toimuva suhtes," ütles riigipea. 

Nõukogu hinnang oli, et julgeolekuolukord Eestis pole muutunud ja ohutaset meil tõstma ei pea.

President Kaljulaid ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Eesti ametkonnad suhtlesid nädalavahetusel välispartneritega ja kogusid teavet.

See oli seotud eelmise nädala sündmustega Süürias. Need on juba mõjutanud USA ja Venemaa suhteid ning poliitikavaatlejad pelgavad Süüria sõja jätkumist ettearvamatus suunas. Samuti arutas riigikaitse nõukogu regionaalselt lähemale nihkuvaid terrorirünnakuid.

"Meie järeldus oli, et ohuhinnang, riskid Eestis muutunud ei ole," sõnas riigipea.

"Tänane olukord on selline, et me ei ole ohutaset Eesti riigis tõstnud. Me käitume tavaolukorras. Kutsun kindlasti üles kõiki inimesi, kui nad märkavad midagi, siis anda sellest kindlasti politseile teada 112 numbril," lisas politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher.

President ütles, et riigikaitse nõukogu ei asunud USA välisministri Rex Tillersoni ja Venemaa välisministri Sergei Lavrovi eesootava kohtumise valguses oletama, milliste stsenaariumide järgi olukord maailmas pärast kohtumist areneda võiks.

"Me ei spekuleerinudki. On teada, et sekretär Tillersoni visiit praegustel andmetel toimub. Ootame ära selle arutelu tulemused ja nii kaua lihtsalt suhtleme oma liitlaste, partneritega ja vaatame, kuidas olukord areneb," selgitas president.

Riigikaitse nõukogu on nõuandvaks organiks Vabariigi Presidendi juures ning nõukogu istungid toimuvad vastavalt vajadusele.

Nõukogu koosseisu kuuluvad riigikogu esimees, peaminister, riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees, riigikogu väliskomisjoni esimees, välisminister, kaitseminister, rahandusminister, siseminister, justiitsminister, majandus- ja taristuminister ning kaitseväe juhataja. Nõukogu arutab riigikaitse seisukohalt olulisi küsimusi ja avaldab nende kohta arvamust.

Toimetaja: Laur Viirand, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: