Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tillersoni ja Lavrovi kohtumine algas lootuste ja süüdistustega

{{1491989220000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Kolmapäeval said Moskvas kokku visiidile saabunud USA välisminister Rex Tillerson ja tema Vene kolleeg Sergei Lavrov. Esimene kutsus Venemaad üles loobuma Süürias president Bashar al-Assadi toetamisest, teine aga kritiseeris Washingtoni Süüria õhuväebaasi ründamise eest.

Lavrov pidas kohtumise alguses tähtsaks mainida, et mingeid uusi USA rünnakuid Süüria valitsuse vastu ei tohiks lubada, vahendasid BNS, Reuters, Interfax, "Aktuaalne kaamera" jt.

Venemaa välisminister rõhutas, et eelmisel nädalal toimunud USA raketirünnak Süüria õhuväebaasi vastu oli "ebaseaduslik".

"On fundamentaalselt tähtis mitte lasta sellistel juhtumitel tulevikus korduda," ütles Lavrov.

Lavrov avaldas lootust, et ta saab Tillersoniga avameelselt kõneleda ning rääkida ka suure terrorismivastase koalitsiooni moodustamisest.

Tillerson tunnistas, et USA ja Venemaa vahel on teravaid erimeelsusi, ning ta kavatseb enda sõnul välja uurida nende erimeelsuste põhjused ning viisid, kuidas neist üle saada.

"Meie kohtumine toimub väga olulisel hetkel meie suhetes, nii et saame täpsustada meie tulevased eesmärgid, meie ühised huvid, isegi kui meie taktikalised lähenemised on erinevad," sõnas Tillerson.

"Ma loodan väga avameelset, siirast ja otsekohest jutuajamist, et paremini määratleda USA ja Venemaa edasised suhted," ütles Tillerson president Donald Trumpi administratsiooni esimese kõrge liikmena Venemaad külastades.

Lavrov teatas omakorda, et Moskva loodab mõista USA "tõelisi kavatsusi".

"Meie jaoks on tähtis mõista teie ja USA seisukohti ning (president Donald Trumpi) administratsiooni tõelisi kavatsusi," sõnas Lavrov kolleegiga kohtudes.

Vene eksperdid arvavad, et ilma president Putinita on tänased läbirääkimised Süüria teemal mõttetud, sest kõne all on liiga keerulised küsimused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tõenäoliselt Venemaal, kui ta tahab USA-ga kokkulepet saavutada, tuleb loobuda Bashar al-Assadi toetamisest, tuleb ka oma suhteid Iraaniga Süürias ümber vaadata. Ja USA-l on vaja ka midagi Venemaale pakkuda," kommenteeris Poliitilise Konjunktuuri Keskuse asedirektor Oleg Ignatov.

Pressiesindaja: Putini kohtumine Tillersoniga pole võimatu

Vene presidendi Vladimir Putini pressiesindaja ütles kolmapäeval, et Putini kohtumine riigis visiidil viibiva USA välisministri Rex Tillersoniga ei ole välistatud.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et kui otsustatakse, et Putin tuleks Tillersoni-Lavrovi kõneluste tulemusega kurssi viia, kohtub ta nendega.

Kreml on varem keeldunud ütlemast, kas Putin kohtub Moskvat külastava Tillersoniga.

Asevälisminister: Washingtoni retoorika on primitiivne, USA Süüria-poliitika aga mõistatus

Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov märkis enne välisministrite kohtumist, et USA seisukoht Süüria asjus on Moskva jaoks "mõistatuseks" ning et Washingtoni retoorika kipub olema "primitiivne ja juhm".

Rjabkovi sõnul eeldab Venemaa, et välisministrite kohtumisel arutatakse nii Süüria lennukeelutsoone kui ka Põhja-Koread ja Ukrainat puudutavaid teemaseid.

"Kokkuvõtteks - [Trumpi] administratsiooni hoiak Süüria suhtes on jätkuvalt mõistatus. Mittejärjepidev on esimene asi, mis meelde tuleb," märkis asevälisminister.

Rjabkov avaldas lootust, et "primitiivne ja juhm" retoorika, mis Washingtonist kostub, ei saa Ameerika välispoliitika sisuks.

Putin: Vene-USA suhted on Trumpi ajal halvenenud

Vene riigipea Vladimir Putin ütleb kolmapäeval avaldatud intervjuus, et Moskva ja Washingtoni suhted on USA presidendi Donald Trumpi ametiaja jooksul halvenenud.

"Võib öelda et usaldustase töisel tasandil, eriti sõjaväe poolel ei ole paranenud, vaid tõenäoliselt pigem halvenenud," seisab Kremli postitatud usutluslõigus.

NATO ei muutu ja elab endiselt blokivastasseisu paradigmas, lisas Putin.

"NATO loodi külma sõja ja kahe bloki vastasseisu tingimustes, nüüd sellist olukorda ei ole, kuid külma sõja sünnimärgid on NATO ihul väga märgatavad," selgitas Vene riigipea.

"See (allianss) elab endiselt blokivastasseisu paradigmas. Vaatamata kõiksugu avaldustele, et peab tänapäeva oludele kohastuma, on see tegelikult väga ideologiseeritud," märkis president.

Vastates küsimusele, milles seisnevad NATO ja Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni (KJLO) sarnasused ja erinevused, märkis Putin, et KJLO loodi uutes oludes tänapäeva ohtude tõkestamiseks.

"Seepärast ei ole meil ehk otseseid poliitilisi ühisavaldusi. Meil langetatakse otsused konsensusega," ütles Putin.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: