Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Assad lubab ainult "erapooletut" keemiarelvauuringut

{{1492090560000 | amCalendar}}
Süüria president Bashar al-Assad AFP-le intervjuud andmas.
Süüria president Bashar al-Assad AFP-le intervjuud andmas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Süüria president Bashar al-Assad hoiatas Damaskuses AFP-le antud usutluses, et lubab eelmise nädala keemiarünnaku asjaolude väljaselgitamiseks vaid "erapooletut" uurimist.

"Me saame lubada uurimist ainult siis, kui see on erapooletu, kui me oleme kindlad, et delegatsioonist võtavad osa ainult erapooletud riigid, sest vaid nii saame kindlustada, et seda ei kasutata poliitilisel eesmärgil," ütles Assad kolmapäeval.

Süüria režiimi liitlane Venemaa vetostas kolmapäeval ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni, milles nõuti Damaskuselt koostööd rünnaku rahvusvahelise juurdlusega.

Süüria president lisas, et rahukõnelused sõjale lahenduse leidmiseks ei ole tulemust andnud, sest Washington ei ole konflikti lõpetamisest tõsiselt huvitatud.

"Ühendriigid ei ole poliitilise lahenduse saavutamisest tõsiselt huvitatud," märkis Assad.

Assad: keemiarünnak oli väljamõeldis

Bashar al-Assad ütles usutluses AFP-le ka seda, et väidetav keemiarünnak oli väljamõeldis USA õhulöögi õigustamiseks.

Assad ütles esimeses intervjuus pärast 4. aprilli rünnakut, mis tõi kaasa USA õhulöögi Süüria režiimi õhuväebaasile, et tema sõjavägi on kõik keemiarelvad loovutanud.

"See on päris kindlasti, sajaprotsendiliselt väljamõeldis," ütles ta kolmapäevases usutluses väidetavast keemiarünnakust rääkides.

"Meile on jäänud mulje, et Lääs, eriti Ühendriigid on terroristidega nagu sukk ja saabas. Nad sepitsesid kogu selle loo, et leida ettekääne rünnakuks."

Lääneriigid on süüdistanud eelmisel nädalal mässuliste linnale Khan Sheikhunile tehtud keemiarünnakus Süüria valitsusvägesid, kuid Venemaa väitel paiskusid toksilised ained õhku Süüria režiimi õhurünnakust mässuliste keemiarelvalaole.

Rünnakus sai surma vähemalt 87 inimest, ohvrite hulgas on palju lapsi.

Seni on Damaskus eitanud keemiarelva kasutamist, kuid nüüd ütles Assad usutluses, et pole üldse kindel, kas Khan Sheikhunile tehtigi rünnak.

"Praegusel ajal on palju võltsivideoid," ütles ta. "Me ei tea, kas need surnud lapsed tapeti Khan Sheikhunis. Kas nad olid üldse surnud?"

Assad kinnitas mitu korda, et tema väed andsid 2013. aastal Venemaa vahendusel saavutatud kokkuleppest lähtudes kõik keemiarelvavarud ära.

"Rünnakukäsku ei olnud, meil ei ole keemiarelvi, me andsime oma arsenali juba mitme aasta eest ära."

Assad kinnitas aga, et USA vasturünnak tema vägede võitlusvõimu ei kahandanud. "Meie tulejõud, meie võime rünnata terroriste ei saanud selles rünnakus kannatada." 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: