Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: Sotšis kohtusid Putin ja Erdogan

{{1493813460000 | amCalendar}}
Sotšis kohtusid presidendid Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdogan
Sotšis kohtusid presidendid Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdogan Autor/allikas: TASS/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kohtus kolmapäeval Sotšis Vene presidendi Vladimir Putiniga.

Kohtumisel arutatakse Süüria kodusõda, milles Venemaa ja Türgi toetavad eri vaenupooli.

Türgi ja Venemaa peavad Süüria relvarahu "tugevdamist" äärmiselt tähtsaks ning jätkavad koostööd konflikti lõpetamiseks, ütles Erdogan kolmapäeval Ankaras enne Venemaa-visiidi algust.

Venemaa ja Türgi eesmärk on Süüria "verevalamise peatamine nii vara kui võimalik, riigi territoriaalse terviklikkuse tagamine ja poliitilise lahenduse leidmine," märkis ta.

"Me teeme Süürias produktiivset koostööd. Koos astusime mitmeid samme, mis viis uue lootuseni poliitilise lahenduse leidmiseks," sõnas Türgi riigipea.

Venemaa on teiste seas toetanud ka kurdi Rahvakaitseüksusi (YPG), mida Ankara peab Türgi keskvõimu vastu sõdiva Kurdistani Töölispartei (PKK) käepikenduseks.

Putin: Venemaa võib lihtsustada viisarežiimi Türgi spetsialistidele

Moskva on valmis liberaliseerima viisarežiimi Türgi spetsialistidele ja ettevõtjatele, kes soovivad sõita Venemaale, ütles president Vladimir Putin.

"Võimalik, et me seda teeme, liberaliseerime spetsialistide sõitu, nendel, kes tihti viibivad meie riigis ametiasjus, äriasjus," ütles Putin Sotšis ühisel pressikonverentsil Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga.

Putin: Venemaa ja Türgi tugevdavad koostööd võitluses terrorismiga

Venemaa ja Türgi tõhustavad kahe riigi eriteenistuste ja kaitseministeeriumide koostööd võitluses terrorismiga, ütles Putin pärast kõnelusi Erdoğaniga.

"Me leppisime kokku eriteenistuste ja kaitseministeeriumide kaudu koostöö tugevdamises võitluseks terrorismiga," ütles Putin.

Vene presidendi sõnul otsustati "jätkata ametkondadevaheliste regulaarsete konsultatsioonide praktikat terroritõrje küsimustes".

Putin ütles, et kõnelustel Erdoğaniga arutati olukorda Lähis-Idas, eelkõige Süürias.

"Me oleme härra presidendiga üksmeelel, et Süüria konflikti lahendamine saab toimuda ainult poliitilis-diplomaatiliste vahenditega," sõnas Vene riigipea.

Riigipead leppisid kokku majanduspiirangute tühistamises

Putin ja Erdoğan leppisid kokku piirangute tühistamises kahepoolsetes majandussuhetes.

"Te küsisite, millal on võimalik rääkida mõni aeg tagasi tekkinud piirangute tühistamisest. Me saame rääkida sellest täna. Me oleme jõudnud kokkuleppele kõigi nende piirangutega seotud probleemide kõikehõlmavas lahendamises," ütles Putin.

Putin: Süüria "deeskaleerimistsoonid" aitavad relvarahu tugevdada

Venemaa ja Türgi on riigipeade sõnul üksmeelel, et Moskva plaan luua Süürias deeskaleerimistsoonid peaks aitama tugevdada habrast relvarahu.

"Me mõlemad lähtusime sellest, ja see on meie ühine seisukoht, et turvatsoonide loomine peaks viima edasisele deeskaleerumisele ja vaenutegevuse lõppemisele," ütles Putin pressikonverentsil.

Putini sõnul peaksid need turvatsoonid muutuma lennukeelupiirkondadeks, kui lahingutegevus maa peal lõppeb täielikult.

"See protsess võib lõpuks viia riigi (Süüria) territoriaalse terviklikkuse täieliku taastamiseni," ütles Vene liider.

Deeskaleerimistsoonide loomise plaani arutati ka Süüria rahukõnelustel kolmapäeval Kasahstani pealinnas Astanas, kuid Süüria opositsioon peatas oma osalemise protestiks õhurünnakutele tsiviilelanikkonna vastu.

Putin ütles, et ta arutas seda plaani ja teisi võimalusi Süüria relvarahu edendamiseks teisipäevases telefonivestluses USA presidendi Donald Trumpiga.

Vene presidendi sõnul toetab USA administratsioon neid ideid.

Putin ei täpsustanud, kuidas neid turvatsoone saab kontrollida, märkides, et "see on eraldi kõneluste teema".

Venemaa ettepaneku kohaselt tuleks sellised tsoonid luua mässuliste kontrolli all oleval territooriumil Idlibi provintsis, Homsi provintsis riigi keskosas, lõunas ning opositsiooni enklaavis Damaskuse lähedal Ida-Ghoutas.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: