Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hodges: Moskva korraldagu Zapad-2017 läbipaistvalt

{{1494676080000 | amCalendar}}
Kindralleitnant Ben Hodges.
Kindralleitnant Ben Hodges. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa maavägede ülem kindralleitnant Ben Hodges kutsus laupäeval Venemaad korraldama tänavust suurõppust Zapad-2017 võimalikult läbipaistvalt.

"Selles, et Venemaa korraldab õppusi, pole midagi valesti. Me kõik teeme seda. Sel korral näib iga nelja aasta tagant korraldatava õppuse Zapad vastu olevat huvi kõikjal Euroopas," ütles Hodges Lennart Meri konverentsi veerel ajakirjanikele septembris peetava Vene suurõppuse kohta.

"Meie soovitus Venemaale on viia see läbi sama läbipaistvalt nagu lääne õppused," sõnas ta. "Iga kord kui meie õppusi korraldame, kutsume kohale meedia ja vaatlejad. Vene inspektorid külastasid eelmisel aastal õppuse Anaconda peakorterit."

Hodges sõnas, et kui Venemaa on siiralt huvitatud temperatuuri ja ärevuse langetamisest, peaks ta kutsuma Zapadit vaatlema ajakirjanikud. "Meie sõjaline tegevus jätkub tavapärasel moel. Me tegutseme professionaalselt ja oleme alati valmis, korraldades õppusi, mis on juba planeeritud."

Kindralleitnandi sõnul ei kavatse lääs Zapadiga võrreldavat õppust korraldada, vaid keskendub oma tööle heidutuse tagamisel.

Hodges: tugevdame Balti piirkonnas sõjalisi võimekusi

Kindralleitnant Hodges ütles laupäeval, et Ühendriigid tugevdavad Balti piirkonnas sõjalisi võimekusi.

"Seda me praegu teemegi," ütles Hodges Lennart Meri konverentsi veel vastuseks BNS-i küsimusele, mida võiks hõlmata USA kaitseministri James Mattise lubadus tugevdada vajadusel sõjalisi võimekusi Balti regioonis.

"Meil on siin soomusbrigaad juba siin. Septembri lõpus tuleb Saksamaalt Grafenwöhri baasist siia õhudessantpataljon ühisõppusele NATO lahingugrupiga," lausus ta.

Hodgese sõnul on alliansi otsus luua Baltimaades ja Poolas pataljoni lahingugrupid tõstnud tunduvalt liitlaste heidutusvõimet piirkonnas.

"Maavägede ohvitserina tahaks alati näha taristu paremaks muutmist eesmärgiga suurendada vägede liikumiskiirust. Selle juures on olemas diplomaatiline osa, millega Baltimaad ja Poola on hästi hakkama saanud," ütles USA kindralleitnant, rõhutades taristu pideva parendamise vajadust.

Hodgese sõnul saaksid NATO liikmesriigid muuhulgas panustada näiteks ligipääsu tagamise kaudu raudteesüsteemidele. "Meil läheb vaja sõjalist Schengeni tsooni, mis lubaks NATO-l või teistel sõjalistel formatsioonidel kiiresti NATO või EL-i sees vägesid ja varustust liigutada."

Ta lubas, et Ühendriigid jätkavad piirkonnas rahvusvahelistel õppustel osalemist ja nende korraldamist. "Septembris on meil õppus Rootsis, praegu on teil siin käimas õppus Kevadtorm. Juunis on tulemas Sabre Strike." 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: