Juulis saabuvad Soome lahele suured Vene sõjalaevad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Strateegiline tuumaallveelaev Dmitri Donskoi Barentsi meres 25. mail.
Strateegiline tuumaallveelaev Dmitri Donskoi Barentsi meres 25. mail. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Ajaleht Helsingin Sanomat kirjutab, et käesoleval suvel liiguvad Soome lähistel suured Vene sõjalaevad, mis tuuakse Soome lahe idaosas asuvasse Kroonlinna laevastiku päeva paraadi jaoks.

Moskva soovist oma võimsust näidata räägib näiteks see, et Soome lahele saabuvad muuhulgas strateegiline tuumaallveelaev TK-208 Dmitri Donskoi ja lahinguristleja Pjotr Veliki, vahendab ajaleht.

1980. ja 1990. aastatel teenistusse võetud Põhjalaevastiku alused on suured. Näiteks 172 meetri pikkune Dmitri Donskoi on maailma suurim tuumaallveelaev. Ristleja Pjotr Veliki on omakorda 252 meetri pikkune. Näiteks Soome mereväe Hämenmaa-klassi miinilaevad on 78 meetri pikkused ja Soome jäämurdjad on kõige rohkem 116 meetri pikkused. Eesti mereväe Sandown-klassi miinijahtijad - Admiral Cowan, Sakala ja Ugandi on võrdluseks 52,6 meetri pikkused.

Venemaa sõjamerelaevastiku päeva tähistatakse juuli viimasel pühapäeval, mis on sellel aastal 30. juulil. Ajalehe Nezavissimaja Gazeta andmetel osaleb Kroonlinna paraadil 30 sõjalaeva ning sinna juurde veel allveelaevu ja sõjalennukeid.

Soome riigikaitsekõrgkooli professor Petteri Lalu selgitas, et Venemaa eesmärgiks on saada paraadiga tähelepanu nii kodu- kui ka välismaal.

"Venemaa peamiseks eesmärgiks on olla nähtaval ning seetõttu on kindel, et ka allveelaevad liiguvad Kroonlinna veepinnal olles. Silma need laevad paistavad, kuid kummagi (Dmitri Donskoi ja Pjotr Veliki - Toim.) puhul ei saa öelda, et neis oleks järgmisele aastakümnele sobivat tegutsemisvõimet. Kuid kuna nad on suured, siis saab nende abil meediatähelepanu," lausus professor Lalu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: